مراسم تودیع و معارفه بخشداران بخش مرکزی ماسال و شاندرمن انجام شد.

عصر امروز و با حضور فرماندارماسال، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان و مدیران شهرستانی ، مراسم تودیع و معارفه بخشداران بخش مرکزی و شاندرمن برگزار شد.

فرماندار ماسال در ابتدای این مراسم با اشاره به حضور گسترده مردم در مراسم ۱۳ آبان گفت: مردم با حضور بی بدلیل خودشان در در راهپیمایی امروز، مشت محکمی بر دهن همه یاوه گویان زدند؛ آنهایی که خوابهای تلخی برای مردم این سرزمین دیده بودند تا یاس و نا امیدی را در دل مردم بذرافشانی کنند!
محمدجواد عامر افزود:امروز روز مبارزه با استکبار بود؛ اما واقعا استکبار چیست؟ مستکبر چه کسی است؟ و علائم تکبر چه چیزی است؟
خداوند در سوره نمل قران کریم فرموده ” ان الله لا یحب المتکبرین”. چرا در سوره ای که بنام یکی از کوچکترین موجودات زنده که مورچه است به موضوعی با چنین عظمت و بزرگی  اشاره داشته است؟ البته همه ی قرآن درس است.

وی در ادامه یادآور شد: تکبر اولین گناهی بود که بر روی عالم هستی رخ داد، توسط کسی که فرشته بود و عاری از گناه؛ اما به سبب همین تکبر، موجب شد تا از رحمت خداوند دور باشد.
شاید نکته، نکته ظریفی باشد که بین تکبر تا کفر فاصله بسیار اندک است؛ تفاسیر مختلفی وجود دارد: در تفاسیر حضرت آیت اله مکارم شیرازی و حجت الاسلام قرائتی در این خصوص به  نکات ظریفی اشاره شده که لازم دانستم در ابتدای این مراسم به آنها اشاره کنم:
تعریف تکبر، خود را تنها دیدن و همه چیز را برای خود خواستن است؛ تعریفی بسیار ساده! متکبر حاضر است همه را نابود کند تا خود را به بالا بکشد! این صفت، صفتی زشت و کفر به همراه دارد؛ تکبر را معادل کفر دانستند که سرمنشأ آن ضلالت و گمراهی است و آلوده شدن کسی  هرچند که فرشته باشد.
شیطان در مقابل عظمت و شوکت خداوند، کبر ورزید و سبب این شد که از درگاه خداوند دور باشد؛ غافل از اینکه عظمت تنها مختص خداوند است.
اینکه انسان در هر جا و هر مکانی، فقط خودش را ببیند و همه چیز را برای خودش بخواهد و در هر جا و مکانی فقط خودش را منظور کند، سبب این می شود که خدای ناکرده به سمت شیطان گسیل شود.

عامر گفت: خودبزرگ بینی، سبب تفرقه می شود و تواضع موجب وحدت؛ اینها عنایت خداوند است برای کسی که بتوانند جایگاه عظمت آن را درک کنند.
حضرت آیت اله مکارم شیرازی سه علت را برای تکبر عنوان کرده اند: اولین موضوعی که شخصی را متکبر می کند، احساس حقارت و ندیده شدن هست که کمبود خودش را در آن می بیند! دومین دلیل، حس پوشانده ماندن حقارت خود توسط تکبر است و سومین مورد، جهل آن فرد به عوامل فرادستی.
امام صادق علیه سلام می فرماید: هیچ انسانی متکبر و گردنکش نمی گردد مگر به واسطه تکبر خویش؛ در دنیای امروزی چنین افرادی زیادی هستند. نمونه مسلم آن، امریکای جهانخواراست.
وی افزود: ملت ما امروز ثابت کردند که هر چقدر او(امریکا) غرور داشته باشد، ما با تکیه بر قلوب ملی خود و با اطاعت از مقام معظم رهبری  و در صیانت از خون شهدا لحظه ای درنگ و عقب نشینی نخواهیم کرد.
اما دستوری هم خداوند در خصوص مواجهه با افراد متکبر داده و آن “أعوذ بالله من الشیطان الرجیم است”. چون صفت شیطان است، باید از آنها دوری کنید؛ امیدواریم که خداوند به ما توفیق دهد هیچ گاه دچار تکبر نشویم.
نردبان این جهان ما و منیست؛
عاقبت این نردبان افتادنیست…
لاجرم هر کس که بالا تر نشست
استخوانش سخت تر خواهد شکست…

فرماندار ماسال در ادامه و در خصوص انتصاب مدیران جدید این شهرستان گفت: امروز دو عزیز خدمتگذار، به جهت اتمام ماموریت خود از جمع مدیران شهرستان کاسته خواهند شد که باید به آنها خداقوت گفت و به دوعزیز دیگر نیز به واسطه پوشیدن لباس خدمت به مردم شریف و شهید پرور ماسال، باید خیر مقدم گفت.

عامر با اشاره به خدمات محمد ابروفراخ  بخشدار مرکزی و سید رضا صفوی بخشدار شاندرمن  افزود: از استاندار سختکوش و توانای استان، که سبب ایجاد این تغییرات شدندتشکر می کنیم و ازهمه زحمات آقای ابروفراخ و همینطور آقای صفوی بخشدارمحترم شاندرمن، سپاسگزارم.
از حضور میدانی بخشداران در بحرانها  و در تمامی لحظات سختی که در مجموعه دوران خدمت به مردم این شهرستان داشتند  تشکر می کنیم، بحث پایبندی به تکریم ارباب رجوع؛ از زحماتی که برای دولت کشیدند و سبب آن شدند که آنچه که حق بود، به کرسی بنشیند سپاسگزاریم.

فرماندار ماسال افزود: تشکر ویژه ای  باید بکنیم از دو خدمت ویژه و بزرگی که (بخشداران) در این شهرستان انجام داند؛ در بحث جمع آوری پسماند ییلاقات، علی رغم سختیهایی که کشیده شد و جدیدا هم پیگیر آن هستیم که این طرح به شکل قانونمند ادامه پیدا کند.
دربخش شاندرمن نیز آقای صفوی زحمت کشیدند و بحث پسماند را به کمک دهیاران و شوراها عزیز ساماندهی کردند و در بحث شناسنامه روستایی از دیگر خدمات بجا مانده این عزیزان است.