انجمن شعر تالش در خصوص چگونگی حفظ زبان تالش با فرماندار شهرستان ماسال دیدار کردند و مسائل مختلف را به بررسی نشستند.

محمد جواد عامر عصر روز گذشته و در نشست  با جمعی از هنرمندان شاعر شهرستان ماسال گفت: جامعه ما امروزه بیش از هر زمان دیگری نیازمند شادی و نشاط است و هنرمندان کسانی هستند که می توانند این نشاط را پدید آورند.

عامر افزود: برخی سختگیری های نا به جا، توسط خود جامعه و والدین به وجود آمده که نه تنها باعث کنترل فرزندان نشده، بلکه اثرات منفی را نیز ایجاد می کند، این موضوع سبب می شود کنترل فرزندان از دست آنها خارج شود و در مقابل، امروزه تکنولوژی هایی در دسترس نوجوانان قرار دارند که می توانند به واسطه آن، به آسانی به  محتوای کنترل نشده و نامناسب دسترسی پیدا کنند.

وی ادامه داد: این یعنی از چاله به چاه افتادن؛  به عنوان مثال از ترس اینکه  فرزندی کنسرتی که مجوز ارشاد را دارد تماشا نکند، آن را به چنگال موسیقی های مبتذل و محتواهای نامطلوب کشانده ایم.

این در شرایطی است که همین خانواده می تواند کنترل را به نحوی دیگر انجام دهد، برای مثال بجای اینکه فرزنش را به صورت انفرادی راهی کنسرت کند، در کنار او و به صورت خانوادگی به تماشای آن برود که این کار به کنترل بیشتر آنها نیز کمک می کند.

فرماندار ماسال با اشاره بر لزوم فراهم آوردن برنامه های شاد و مفرح از سوی دستگاه ها و متولیان مربوطه، گفت: انسان همانطور که به اکسیژن نیاز دارد، به شادی نیز نیازمند است؛ البته میان شادی تا ابتذال  فاصله وجود دارد.

وی در ادامه افزود: خداوند انسان را موجودی شاد آفریده و روح آن نیازمند شادی است؛ باید طوری رفتار کنیم آن نشاطی که در نسل های سابق وجود داشت را در میان جوانان امروزی  زنده کنیم.

مقام عالی دولت در شهرستان ماسال با بیان اینکه باید در حفظ زبان تالشی تمام تلاش خود را انجام دهیم؛ افزود: زبان و فرهنگ  هویت یک منطقه محسوب می شود و جامعه بدون هویت توانایی حرکت رو به جلو و توسعه را نخواهد داشت.

عامر برگزاری همایشهایی همچون شعر کودکان که چندی پیش توسط انجمن شعرشهرستان برگزار شد را اقدامی ارزشمند در زمینه حفظ زبان تالشی دانست و گفت: چنین برنامه هایی آثار مثبت فراوانی را برای منطقه در پی خواهد داشت و از دست اندرکاران آن همایش باید تشکر کرد.

فرماندار ماسال همچنین در پایان این جلسه به اعضای حاضر در جلسه پیشنهاد داد: در صورت امکان  مجموعه ای از اشعار شاعران برجسته شعر تالشی  توسط این انجمن  جمع آوری و به صورت یک اثر رونمایی شود؛  فرمانداری شهرستان نیز در حد توان خود این انجمن را حمایت خواهد کرد.

 

در ادامه این نشست هنرمندان حاضر نکات مد نظر خود را ابراز نمودند:

سجاد رحمانی از شاعران برجسته تالش گفت: هدف از برگزاری همایشهایی همچون شعرخوانی تالشی کودکان حفظ و ترویج زبان تالشی بوده که  خوشبختانه در عین حال مورد استقبال شدید کودکان و والدین آنها در سراسر شهرهای تالش نشین شده است.
رحمانی ادامه داد: شاید برای بسیاری غیر قابل باور باشد؛ اما جالب است بدانید که بسیاری از این کودکان از همین امروز برای دور آینده برگزاری این همایش در حال آماده سازی و تمرین هستند؛ وقتی این اشتیاق را می بینیم به خودمان می بالیم که توانسته ایم قدم کوچکی در این راه برداریم.

این شاعر توانمند شهرستان همچنین با ستایش از نحوه تعامل رئیس ارشاد اسلامی با عوامل هنری افزود: از زمانی که ایشان به شهرستان آمدند ارشاد اسلامی پرتحرکتر و پویا تر شده است؛ ایشان در برپایی انجمن شعر تالشی سنگ تمام گذاشتند و اقدامات ایشان در حمایت از هنرمندان ستودنی است.

رحمانی در ادامه در خصوص برگزاری جشنواره شعر در شهرستان ماسال نیز گفت: پیشنهاد می کنیم این جشنواره اگر قرار است برگزار شود، در دو بخش آزاد و ویژه انجام شود.
او همچنین پیشنهاد داد تا در همایشهای پیش رو، با توجه به گستره قومیتی که در منطقه وجود دارد، شاعران در دو بخش شعر تالشی و گیلکی در آن شرکت داشته باشند.

سرکار خانم آرزو جوادی از دیگر شاعران برجسته تالش و حاضر در جلسه در خصوص برگزاری جشنواره پیشنهادی گفت: اعتقاد دارم در حال حاضر شرایط برای برگزاری همایشی در سطح کشوری وجود نداشته و بهتر است این هایش حداکثر در سطح استان برگزار شود.
وی همچنین در خصوص افزودن اشعار سایر زبانها به این جشنواره گفت: در این بخش بحثی همچون بررسی و داوری اشعار وجود دارد که باید تمهیداتی برای آن اندیشیده شود.

مهندس رزتشت فتحی دیگر شاعر توانمند حاضر در این جلسه تعیین موضوع برای یک شعر را اساسا جایز ندانسته و گفت: اینکه بیاییم برای موضوعی خاص شعر بسراییم، بنده ضمن احترام به همه ی سلیقه ها می گویم :موضوع شعر در لحظه می آید و شاعر نمی تواند خود را در چهارچوب موضوعی خاص زندانی کند.

عباس میرجنی از فعالان عرصه موسیقی و از عوامل اجرایی همایش شاعران نیز گفت: در برگزاری یک همایش باید همه جوانب را سنجید؛ اما بنده این موضوع را که بگوییم توانایی برگزاری همایش در سطح کشوری را نداریم را نمی پذیرم؛ پیشتر در شهرستان چنین مواردی انجام شده است.

وی در خصوص بگزاری همایشهای ادامه دار در شهرستان نیز گفت: باید ابتدا تعیین کنیم آیا هدف توسعه و استمرار است یا اینکه خیر؟ صرفا می خواهیم همایشی برگزار کنیم؟

این هنرمند عرصه موسیقی یادآور شد: در زمینه برگزاری جشنواره و همایش اگر چهارچوبها را مشخص کنیم، برنامه ریزی برای آن آسانترر خواهد بود.

در ادامه سایر هنرمندان حاضر در جلسه نیز هرکدام به صورت مختصر نکات مد نظر خود را در زمینه نحوه برگزاری هر چه بهتر جشنواره ها و همایش شعر تالشی عنوان نمودند.

در پایان این جلسه نیز رئیس اداره ارشاد شهرستان ماسال ضمن تمجدید از نحوه عملکرد این انجمن گفت: در برپایی این همایش ها در شهرستان شاهد تعامل همه ی ارگانها بوده ایم.
وی افزود: از اقدامات این انجمن در زمینه حفظ زبان تالشی حمایت خواهیم کرد و تعامل ما با کلیه هنرمندان شهرستان حفظ خواهد شد.