مدیران محترم شهرم ماسال امروز در عصر تکنولوژی و مطالعه به سر می بریم قبل از اجرای هر کاری مطالعه و نیاز سنجی و مشاوره لازم است بیت المال جزء انفال است به بیت المال امانت در دستمان را دست اویز مقاصد سیاسی و ……نکنیم!

بسمه تعالی
مدیریت اب عبارت است عملیات برنامه ریزی توسعه توزیع و مصرف بهینه منابع اب تحت مقررات و سیاست معین.
در کنار مدیریت اب تاثیر گذار ترین و بنوعی مکمل اصلی حفاظت منابع اب مدیریت و بهره برداری از خاک است و متاسفانه حلقه اصلی گمشده در شهرستان ماسال مدیریت منابع اب و خاک است .
رودخانه های خالکایی و مرغک جزء رودخانه های وحشی استان می باشند و متاسفانه مدیریت منابع اب و خاک در سرچشمه های این رودخانه ها صورت نگرفته است که امروز شاهد سیلاب در مناطق ییلاقی و پایین دست شهرستان می باشیم .
مقصر اصلی این مسئله در وحله اول مدیریت ضعیف اداره منابع طبیعی و ابخیزداری شهرستان است، بدلایل :
عدم نظارت بر چرای بی رویه دام که باعث تخریب وضعف پوشش گیاهی در نتیجه سستی خاک می شود
عدم اجرای پروژه های بیولوژیک در مناطقی که به دلیل چرای دام تخریب گردیده اند
عدم اجرا و ساخت سازه های مکانیکی از قبیل سدهای چپری (جهت تثبیت خاک روان ) _ سازه های گابیونی( جهت کنترل خاک های سست و روان ) _ سازه های سنگ ملاتی ( رسوب گیری و کمک به سفره های زیر زمینی اب )
عدم خروج دام از جنگل و بی نظارتی بر حضور دام در مناطق جنگلی که دامداران عامل اصلی کت زدن درختان در مناطق جنگلی می باشد
عدم مراقبت و مرمت طرحهای صیانت از جنگلها
رها سازی و عدم نظارت بر حضور گردشگران در زوم جنگل که باعث تخریب و اتش سوزی …….. می گردد.
دومین مورد عامل تخریب عدم نظارت ادارات محیط زیست اب منطقه ای صنعت و معدن …….. بر برداشت بی رویه شن و گودبرداری کف رودخانه و تخریب دیواره های رودخانه ، عدم دیواره سازی و بازو سازی بتنی یا گابیونی در حوزه شهری رودخانه خالکایی توسط شهرداری که در زمان شکست اب بند ماسال باعث چنین فاجعه ای نشود که املاک و مستقلات حاشیه رودخانه مورد تهدید تخریب قرار نگیرند.
پس از این تهدیدات عمرانی، رئیس شورای شهر ماسال غیر کارشناسانه و جهت اقدام فرار به جلو طی مصاحبه ای خبر از اقدام حقوقی بر علیه اب منطقه ای جهت مبرا ساختن خود و مجموعه شهرداری از عواقب بعدی  بوده، در حالی که بزرگترین تهدید پس از فاجعه عمرانی پیش امده بر تاسیسات و اماکن عمومی و شخصی در حوزه شهری می باشد.
جناب رئیس شورای شهر یادتان رفته قبل از انتخاب بعنوان شورای شهر ماسال برای مردم این شهر دولا شده و وعده شغ و القمر می دادید امروز چرا از حفظ بیت المال و اموال شخصی که از وظایف اصلی مدیریت شهریست مانده اید!؟ راستی الان کجایید دقیقا کجایید …!؟
حال چه باید کرد پس از اینهمه کار های نکرده؟
۱- احداث دیواره در دوطرف بازوهای رودخانه جهت جلوگیری از تخریب بیش از حد
۲-ایجاد سازه های مکانیکی با عمق ۲الی ۲/۵متر و ارتفاع ۴۰ سانتی متراز کف در عرض رودخانه جهت کم کردن سرعت اب وجلوگیری از ادامه تخریب
۳- معزل اصلی شکستن اب بند ماسال جدا از خسارت عمرانی، خسارت اقتصادی از نکاشت مزارع بالا دست در فصل بهار است که با این روند کند اجرای سد لاستیکی ماسال بهترین راهکار که هم کمک به ذخیره اب و جلوگیری از تخریب بیش از حد رودخانه می نماید ایجاد سازه های وزنی اوجی در عرض رودخانه بعد از ساخت سازه های عرضی مکانیکی که در بالا اشاره شد می باشد.
مدیران محترم شهرم ماسال امروز در عصر تکنولوژی و مطالعه به سر می بریم قبل از اجرای هر کاری مطالعه و نیاز سنجی و مشاوره لازم است بیت المال جزء انفال است به بیت المال امانت در دستمان را دست اویز مقاصد سیاسی و ……نکنیم عاقبت جنگ های سیاسی در شهر از بین رفتن خشکه دریا-سد ماسال – بام سبز و……… خواهد شد بیایید برای ماسال توسعه یافته بکوشیم .
به امید ماسال اباد و ماسالی سرفراز
قطره ای کوچک از دریای بیکران ماسال