اسنادی به دست وبسایت ما رسیده که نشان می دهد، سد قدیمی ماسال بر اثر یک کشمکش بین شهرداری و سازمان آب منطقه ای از بین رفته است.

اختصاصی تالش فردا: کمتر از یک ماه پیش، آب بند فرسوده اما نچندان قدیمی شهر ماسال شکسته شد؛ سدی که عمده مصرف آن در بحث کشاورزی بوده است.

ماجرای این سد اما به همینجا ختم نشد، بلکه این ماجرا شروع داستانی بزرگ و اتفاقی بزرگتر در این شهر بود، به نحوی که اختلاف سطح پشت سد با قسمت پایین دستی آن به بیش از ۱۲ متر رسیده و آب، بستر رودخانه را با خود کنده و مسیر را خالی کرد.

این فرو رفتگی بستر تا حوالی دو پل اصلی شهر پیش رفته و اکنون به چالشی بزرگ و امنیتی برای مسئولان این شهرستان تبدیل شده که تا کنون نیز هیچ راه حل دائمی برای تثبیت این سازه ها در نظر گرفته نشده است.

اما سوال عجیبی که در بین شهروندان مدام تکرار می شود این است که متولی نگه داری و یا ترمیم سد چه نهادی بوده است؟
آب منطقه ای می گوید مسئولیتش بر عهده شهرداریست و از سوی دیگر عوامل شهرداری می گویند: نگه داری از این سد بر عهده سازمان آب منطقه ای بوده و باید علیه این سازمان اعلام جرم گردد.

حالا و در راستای پاسخ به این سوال وبسایت ما به اسنادی دست یافته که تا حدودی نشان می دهد چه اتفاقی بین سازمان آب منطقه ای و شهرداری ماسال رخ داده است.

در این نامه که در تاریخ سوم مرداد ماه سال ۹۶ به شهرداری ماسال ارسال شده، سازمان آب منطقه ای به این نهاد هشدار می دهد: بر طبق صورتجلسه خرداد ماه سال ۹۵ و تعهدی که به واسطه آن بین طرفین صورت گرفته، نسبت به بازسازی و تثبیت سردهنه این آب بند اقدام نماید.

نکته جالب در این نامه؛ صورتجلسه بین طرفین است؛ صورتجلسه ای که گفته می شود؛ مفاد آن از این قرار بوده که: شهرداری ماسال بر طبق آن تعهد نموده از آب بند قدیمی محافظت نماید، در عوض سازمان آب منطقه ای سد خود را بجای احداث در نقطه مشخص شده قبلی(نزدیک آب بند)، در نقطه ی بالادستی(سد لاستیکی فعلی) احداث نماید.

کمتر از یک ماه دیگر باقر کاظی، شهردار وقت ماسال، جای خود را به محمد کاتوزی می دهد؛ این اتفاق موجب ایجاد وقفه ای چند ماهه در پاسخگویی به نامه سازمان آب منطقه ای شده و پاسخ آن به زمانی دیرتر موکول می شود.

درست در آذر ماه سال ۹۶ کاتوزی سرانجام و پس از حدود ۳ ماه پاسخ نامه پیشین سازمان آب منطقه ای را خیلی کوتاه و صریح می دهد؛ او آب پاکی را بر دست این سازمان ریخته و خیلی شفاف می گوید: شهرداری ماسال اعتبار لازم برای بازسازی و تثبیت این سد را ندارد.

اینکه چه کس و یا کسانی در این ماجرا مقصر هستند همچنان بر همگان پوشیده است؛ اما سوال بزرگی که وجود دارد اینکه آیا اصولا سازمان آب منطقه ای می تواند به لحاظ حقوقی مسئولیت نگه داری از این سد را به نهادی دیگر واگذار نماید یا خیر؟

به نظر می رسد نامه نگاری های پیچیده صورت گرفته بین این دو نهاد موضوع این سد را از حالت عادی خارج کرده و موجب شده تا شناسایی متولی آن از حالت عادی خارج شود.

حالا و با ارائه اسناد فوق، باید به انتظار نشست و دید که آیا صحبتهای رئیس شورای شهر ماسال درست بوده یا اینکه خیر، این که سازمان آب منطقه ای است که می بایست به این دلیل مورد بازخواست قرار گیرد!؟ یا اینکه این تعهد همانطور که شرکت آب منطقه ای می گوید بر گردن شهرداری بوده است!؟

جدا از اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد موضوع جالبی وجود دارد و آن اینکه به نظر رئیس شورای شهر ماسال آنطور که باید از مسائل پیرامون شهرداری این شهر آگاه نبوده و پیش از انجام تحقیقات مستند اظهار نظری عجولانه انجام داده که مستندات آن را نقد می کند.