یکی از شهروندان ماسال از مدیر میراث فرهنگی خواسته : شفاف شود، متولی اعطای مجوز ساخ و ساز در ییلاقات چه نهادی بوده و نظارت آن بر عهده چه نهادی است!؟

جناب آقای کوهی، مدیر محترم اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ماسال در اقدامی تحسین برانگیز و قابل تقدیر فرموده اند “شخص بنده تا روزی که در هر سمت و جایگاهی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری باشم اجازه نخواهم داد دست هیچ فرد سودجویی به مناطق بکر ماسال برسد”.

از صحبتهای شما می توان این برداشت را نمود که متولی اهداء مجوز ساخت و ساز مجتمع های گردشگری و مهمانپذیرها در ییلاقات،  سازمان میراث فرهنگی بوده است.
این موضوع در نوع خود می تواند در درجه نخست خوشایند باشد که پس از مدتها، یک سازمان مسئولیت وضعیت فعلی را بر گردن گرفته و در درجه دوم بسیار اندوهناک که چرا در ارتفاعات چنین رفتارهایی صورت گرفته است!؟

به نظر می رسد، سوالاتی در این خصوص وجود دارد که باید برای مردم در خصوص آنها روشنگری شود:

۱- اینکه متولی اعطاء مجوزهای ساخت،  دقیقا کدام نهاد است؟
۲- اینکه چرا تا کنون مزایده ای در خصوص واگذاری این اقامتگاه ها برگزار نشده و به صورت موردی به افراد خاص داده شده است!؟
۳- اینکه آیا میراث فرهنگی، وظیفه اش صرفا دادن مجوز ساخت است و هیچ نظارتی بر تخلفات ساخت و ساز صورت گرفته بر این اماکن و سازه های بتونی ناهمگون با صنعت گردشگری و محیط زیست که هر کودکی می داند چه اثرات مخربی بر پیکره منابع طبیعی به وجود می آورد، نخواهد داشت!؟

اینها سوالاتی هستند که حالا که سازمان میراث فرهنگی که در نوشته خود مسئولیتی پذیرفته،  باید پاسخگوی آنها باشد؛ اصولا بحث واگذاری به چهره های غیر بومی یک بخش ماجرا بوده و نه تمام آن و نباید مسئولین از این فرصت، برای فرار رو به جلو استفاده کنند؛ سوال مشخص این است که: مگر واگذاری امتیازات ساخت و ساز در ییلاقات ساز و کار مشخصی ندارد که بدون برگزاری مزایده به افراد مختلف اعطاء شده اند!؟
سازمان میراث فرهنگی چرا تاکنون از حق جوانان بیکار منطقه دفاع نکرده و جلوی واگذاری امتیازهای ویژه به افراد خاص و مورد حمایت، نمانده است؟
جناب کوهی، متاسفانه میراث فرهنکی علی رغم همه ی تلاشهای مثبت اشتباهاتی را انجام داده که بعضا مشکلات بزرگی را برای شهرستان به وجود آورده، یکی از آنان موافقت با واگذاری بدون مزایده طرح دریافت عوارض در ییلاقات ماسال بود که در درجه نخست فرصت عادانه ای برای تمامی شهروندان ماسال در اختیار آنان قرار نداد و در دررجه دوم این طرح را مطابق انتظار، تنها پس از یک سال از دور خارج کرد.

به نظر می رسد، نخستین وظیفه سازمان میراث فرهنگی اعطای فرصت برابر برای همه ی شهروندان است و مردم انتظار بالاتری از شما و همکارانتان نخواهند داشت؛ حالا باید از خودتان بپرسید حمایت که نه، تنها آیا تا کنون زمینه  ساز فرصت برابر برای جوانان این شهرستان بوده اید؟

این گفته های همچون “نوش دارو پس از مرگ سهراب” مدیر میراث فرهنگی را با ارفاق به فال نیک خواهیم گرفت؛ اما نگاهی به آنچه در دل ییلاقات ما می گذرد نشان از فرسنگها فاصله میان عمل و رفتار را نشان می دهد!

جناب کوهی  بنده نمی دانم آیا همانطور که فرمودید نقشی در اتفاقات ییلاقات ماسال داشته و یا دارید، اما انتظار خیلی شفاف بگوید سهم شما و سازمانتان در وضعیت فعلی به وجود آمده ارتفاعات این شهرستان چقدر است!؟
این انتظار را از شما داریم، زیرا هم نسل ماهستید و انتظار داریم که سخنگوی این نسل باشید؛ در پایان برای جنابعالی به عنوان یکی از مدیران جوان آینده دار شهرستان آرزوی توفیق روز افزون دارم.

با سپاس؛
یکی از جوانان بیکار و بدون چشم داشت(به ییلاقات) شهرستان ماسال!