نخستین نشست کارگروه ساماندهی آب بندهای شهرستان ماسال جهت اجرای شیوه نامه ابلاغ شده از سوی استاندار گیلان در دفتر فرماندار این شهرستان برگزار شد.

صبح امروز و با حضور فرماندار، بخشداران دو بخش مرکزی و شاندرمن و جمعی از روئسای ادارات ماسال، جلسه کارگروه ساماندهی آب بندهای این شهرستان برگزار شد.

به گزارش تالش فردا، در این جلسه که در دفتر فرماندار برگزار شد؛ در خصوص مسائل، موانع، شرایط و راهکارهای لازم برای اجرای  شیوه نامه ابلاغ  شده از سوی استاندار گیلان در خصوص ساماندهی آب بندها، بحث و بررسی بعمل آمد.

محمدجواد عامر در این زمینه گفت: با توجه به فرصت اندک باقی مانده تا فصل کشاورزی، می بایست هر چه سریعتر در خصوص اجرای لایروبی و دیواره سازی آب بندها دست به کار شویم.

عامر افزود: بر اساس شیوه نامه ارائه شد، سازمان آب منطقه ای می بایست آب بندها را مورد بررسی قرار داده و اعلام نماید که میزان حجمی که از هر آب بند برداشت شود چقدر است و دیگر اینکه آیا این حجم از برداشت برای پیمانکار طرح سود ده خواهد بود یا خیر؟ اگر این طرح سود ده نباشد باید مشخص کنند که چه میزان هزینه ای را می بایست به پیمانکار باید پرداخت شود.

وی ادامه داد: در این شیوه نامه، حالت استثنایی نیز وجود دارد و آن اینکه اگر استخری در روستایی وجود داشت و عدم سود دهی آن نیز مبرهن شد، آنگاه شورا، دهیار یا تعاونی دهیاران می تواند در خواستی مبنی بر واگذاری این آب بند یا استخر ارائه نماید که در ازای لایروبی و نگه داری آن، همزمان از آن در پروژه های گردشگری یا پرورش ماهی بهره برداری نماید.( البته در اینجا ملاحظاتی نیز وجود دارد که اولویت با بخش کشاورزی خواهد بود.)

فرماندار ماسال همچنین گفت: استثنای دیگری نیز در این شیوه نامه وجود دارد و آن نیز بحث واگذاری انجام لایروبی با استفاده از ظرفیت جهاد کشاورزی بوده که قرار شد این آبندها و استخرها، توسط نامه ای که معاونت عمرانی استانداری خواهد زد، مشخص شود.

نماینده عالی دولت در شهرستان ماسال افزود: امکان دارد شرکتهایی به صورت اجمالی بخواهند تمامی ۲۸ آب بند شهرستان(اعم از استخرهای سود ده و غیر سود ده) را لایروبی کرده و از هزینه های آن را از برداشت خاک آن تامین کنند که این نوع درخواست نیز می بایست مورد بررسی قرار گیرد که البته موافقت آن منوط به نظر آب منطقه ای خواهد بود.

فرماندار ماسال همچنین گفت: بر اساس این شیوه نامه،  اگر نیاز بود تا پهنه آبندی  گستره اش افزایش یابد با نظر محیط زیست و منابع طبیعی این امر قابل اجرا خواهد بود.

در ادامه  مهندس حامد نیکنام یوسفی، مدیر اداره منابع آب شهرستانهای رضوانشهر، ماسال و انزلی گفت: ظرفیت فعلی آب بندهای شهرستان ماسال ۲۱۷۰۰۰۰ متر مکب بوده در صورت لایروبی آب بندها به ۲۸۸۹۰۰۰ متر مکعب خواهد رسید.

نیکنام در ادامه و در خصوص نحوه واگذاری آب بندها به دهیاریها و سرمایه گذاران بخش خصوصی جهت اجرای پروژه های گردشگری افزود: حد اکثر زمان واگذاری این آب بندها ۱۰ سال بوده و طی این ده سال عملیات لایروبی، بهسازی،دریچه گذاری، دیواره سازی و نگه داری آنها بر عهده در خواست کننده بوده و متقاضی باید بسنجد آیا طرح او در این ۱۰ سال برایش سود آوری خواهد داشت یا خیر!؟

در ادامه فرزاد امدادی بخشدار بخش مرکزی گفت: از آب منطقه ای انتظار داریم زمان پاسخگویی به نامه ها در خصوص واگذاری آب بندها برای مصارف گردشگری را کوتاه تر نماید.

بخشدار ماسال یادآور شد: پیشتر چندین مورد از چنین تقاضاهایی برای آب منطقه ای ارسال شده اما پاسخی به متقاضیان داده نشده است.

وی افزود: در بحث درخواستهای ارائه شده از سوی بخشداری، بحث پرورش ماهی و آسیب احتمالی به بخش کشاورزی مطرح نبوده و این موارد جهت اجرای طرح های گردشگری ارسال شده است.

امدادی گفت: ۹ آبند در بخش مرکزی وجود دارد که می خواهیم در صورت امکان از پتانسیل آنها در بخش گردشگری استفاده کنیم؛ به همین دلیل از آب منطقه ای می خواهیم سریعتر به درخواستهای ما پاسخ دهد، زیرا فصل کشاورزی را پیش رو داریم.

حسن همتی رئیس جهاد کشاورزی ماسال نیز گفت: به علت همزمانی اوج نیاز به آب، در بحث پرورش ماهی و فصل کشاورزی، عملا امکان اجرای پرژه پرورش ماهی در بستر آب بندها، بسیار اندک است؛ مگر آنکه متقاضی چاهی در نزدیکی همان آب بند ایجاد نماید که به بخش کشاورزی آسیبی وارد نشود.

پایان این جلسه مصوبات زیر را به همراه داشت:

– لیست ابندهای غیر سودده حداکثر تا روز آینده از سوی آب منطقه ای تهیه و در اختیار فرمانداری ماسال قرار گیرد.

-افراد متقاضی برای اجرای پروژه  لایروبی استخرها تا ۱۷ دی ماه، درخواست خودشان را به بخشداریها تحویل دهند.

– میزان لایروبی که باید برای هر استخر انجام گیرد تا تا ریخ ۱۶ دی ماه توسط آب منطقه ای مشخص و اعلام شود.

– لایروبی آب بندهای دوله ملال، خانقاهبر و کوچکام توسط جهاد کشاورزی انجام شود.

–  در صورت لزوم، نحوه واگذاری طرح لایروبی به یک شرکت و به صورت اجمالی، تحت عنوان مزایده توسط آب منطقه ای، مورد ارزیابی قرار گیرد.

– یکشنبه آینده جلسه ادامه این جلسه در فرمانداری ماسال و با حضور اعضای کارگروه برگزار گردد.