بحث ساماندهی مسافرکاشانه ها در ماسال، به چالشی اساسی برای مسئولان این شهرستان شده و مشخص نیست سر این کلاف سر در گم در دست چه کسی است!

نگاهی به وضعیت ساماندهی خانه مسافرها(مسافرکاشانه ها) در ماسال؛
از حذف شرکت نقش نگین کادوس تا ورود شرکتهای خدماتی به بحث گردشگری در فاصله کوتاه و حضور چهره های سیاسی در این حوزه!

کمتر از ۱۰ روز دیگر تا پایان قرارداد قانونی شرکت نقش نگین کادوس با شرکت مادر تخصصی تهران، باقی مانده است اما در عین حال هنوز وضعیت آینده و متولی این ساماندهی کاملا مشخص نشده است.

اما شرکتهای معرفی شده چه سابقه ای دارند؟ اعضای تشکیل دهنده آنان چه کسانی هستند؟ برای دانشت این موضوع ادامه متن را بخوانید:

شرکت نقش نگین کادوس:
این شرکت در اسفند ماه سال ۹۴ به ثبت رسید. این شرکت به محوریت بهرام احمدی از فعالان باسابقه محیط زیست و رضا دادجوی، رضا ریماز و مصطفی زینعلی ایجاد شد.
بهرام احمدی ۴۰ و سایر اعضا هر کدام ۲۰ سهم از این شرکت را در اختیار دارند.

نقش نگین کادوس، متولی فعلی ساماندهی مسافر کاشانه هاست اما اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان در سال جدید نامه آنها را برای تمدید به تهران ارسال نکرده است.
آنطور که گفته شده: این کار به دلیل عدم همراهی فرماندار شهرستان صورت گرفته است، اتفاقی که هیچ گاه مشخص نشد ریشه آن از کجا بوده و چه اتفاقی بین این شرکت و مسئولین رخ داده است.

مدیرعامل این شرکت می گوید درخواستی به فرماندار ماسال داده اما او هیچ گاه پاسخی به آن نداده است؛ این در شرایطی است که چندی پیش، فرمانداری ماسال رسما اعلام کرده بود:
“تنها مرجع ذیصلاح جهت تشخیص صلاحیت شرکت ها، اداره کل گردشگری می باشد و فرمانداری موظف است تمامی متقاضیان مربوطه را به اداره کل گردشگری معرفی نماید.”

اما اگر این موضوع صحت داشته باشد می تواند موضوعی عجیب در این روند به حساب آید.

شرکت خالکایی سبز ماسال:
شرکت دیگری که معرفی شده مربوط به آقای محمد شکاری، پیمانکار گذشته طرح مدیریت پسماند ییلاقات ماسال است؛ شرکت محدود خدماتی خالکایی سبز ماسال در اردیبهشت ماه سال ۹۷ به ثبت رسید و نوید شکاری ۲۰ و دیگر برادر او محمد ۸۰ درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد.

این شرکت خدماتی با اعمال تغییراتی در موضوع شرکت در مردادماه سال ۹۷ آن را به حوزه ی گرشگری مرتبط ساخت.

اجرای طرح مدیریت پسماند ییلاقات ماسال با تمام ابهامی که در نحوه واگذاری آن وجود داشته از جمله بهترین و موفق ترین طرح های اجرا شده در شهرستان ماسال بوده که در کارنامه شخصی آقای شکاری وجود داشته است.

شرکت آوتاو درخشان ماسال:
این شرکت در اواخر دی ماه امسال به ثبت رسید؛ کمال لشکری، محمدرضا فرجی درخانه و تورج قلی پور از اعضای این شرکت هستند.

شرکت دیدگاه صبح گیلان:

سید مهران محمودی و خانم عاطفه احمدی شالمائی ارکان این شرکت هستند که در ابتدا و در تاریخ ۲۱ فروردن ۹۷ و با موضوع خدماتی ثبت شد اما در مرداد ماه ۹۷ با عامال تغییراتی در موضوع شرکت آن را به حوزه ی گردشگری مرتبط ساختند.

گفته می شود: محمود شکری، نماینده مردم شهرستان ماسال نامه ای را به جهت معرفی این شرکت برای اداره کل میراث فرهنگی گیلان ارسال داشته است.

شرکتها دیگر:
علاوه بر این دو شرکت، شرکتهای گیدا دامون شهر باران و قلعه روخان بیه پس نیز برای گرفتن این امتیاز در شهرستان ماسال مطرح بوده اند که ظاهرا یکی از آنها قصد ورود به ماسال را ندارد و دیگری نیز تا کنون نتوانسته با توجه به پیگیرهای لازم موفقیتی حاصل نماید.

 

سرانجام چه کسی برای این ساماندهی معرفی خواهد شد؟
با توجه به اطلاعات بدست آمده به احتمال فراوان شرکت خاکایی سبز ماسال طی مراحلی کنترل مسافرکاشانه های شهرستان ماسال را در دست خواهد گرفت و تنها رقیب او در این راستا شرکت گیلدا دامون شهر باران از فومن خواهد بود که البته تا این لحظه تمایلی به حضور در شهرستان ماسال نداشته است.

فارغ از هر اتفاقی که قرار است در این واگذاری صورت گیرد؛ بلاتکلیفی در این موضوع با توجه به فرا رسیدن فصل هجوم مسافران می تواند ضربه سنگینی به حوزه ی گردشگری شهرستان وارد کند، انتظار می ورد هر چه سریعتر این موضوع به سرانجامی خوشایند برای مردم بیانجامد.