تعدادی از کسبه ماسال می گویند اتحادیه ها اعلام کنند پولهای دریافتی صرف چه خدماتی برای کسبه می شود تا عوارض خود را پرداخت کنیم!

طی روزهای اخیر سیل عظیمی از انتقادات متوجه اتاق اصناف ماسال شده، انتقاداتی که به نظر می رسد نوک آن بیشتر به سمت و سوی سید هادی رشیدی نشانه رفته است.

پرداخت عوارض برای کسبه، همواره بحث خوشایندی نبوده است، در زمانی که اوضاع اقتصادی کشور اندکی بهتر بود، این موضوع کمتر به چشم می آمد اما اکنون و با توجه به شرایطی که به وجود آمده هرگاه صحبت از پرداخت عوارض می شود، داد کسبه نیز بلند می شود.

بسیاری از کسبه می گویند برای پرداخت این عوارض با مشکل رو به رو هستند زیرا در سال جاری با مشکلات فراوانی رو به رو بوده اند.

یکی از بازاریان می گوید: من و تعدادی از کسبه می خواهیم بدانیم عوارضی که پرداخت می کنیم در کجا هزینه می شوند، تا این موضوع مشخص نشود علاقه ای به پرداخت عوارض نخواهیم داشت!
وی گفت: انتظار داریم اتحادیه ما بیاد بگوید مثلا برای فلان خدمتی که انجام میدهیم از شما عوارض میگیریم؛ مانند شهرداری که در ازای عوارض دشت کم زباله ها را از جلوی مغازه بر میدارد و می برد!

یکی دیگر از آنها که از چهره های جوان است می گوید: به من از سوی صنف تماسی گرفته شد که عوارضت را پرداخت کن؛ در همین حال به وضعیت کسب خود نگاه کردم و گفتم اگر خیلی دوام بیاورم ۲ ماه آینده خواهد بود؛ چرا باید برای درآمدی که ندارم عوارض بدهم!؟

اما این انتقادات تا چه میزان به اتاق اصناف مربوط است؟ چرا این انتقادات رئیس اتاق اصناف را نشانه گرفته است؟

این مشکل بین کسبه و اتاق اصناف تقریبا در همه جای کشور وجود دارد، کسبه می گویند نمی دانند در ازای هزینه ای که می دهند چه چیزی را دریافت می کنند؟  این مشکل در شهرستان ماسال حتی بیشتر از سایر شهرستانها نیز هست.

عدم ارتباط لازم بین روئسای اتحادیه و صنف مربوطه فاصله ای بین این دو ایجاد کرده که امروزه به جرات می توان گفت بسیاری از بازارایان اتاق اصناف را جزئی جدا از خود قلمداد می کنند و هر بار که اسمی از این اتاق می آید دلهره ای در دل آنان ایجاد می شود.

این در شرایطی است که اتاق اصناف نهادی است که برای حمایت از بازاریان ایجاد شده، برای پیگیری مطالبات و حقوق آنها؛ اما در عمل می بینیم مشکلاتی در شهرستان وجود دارد که چنین موضوعی یا وجود ندارد یا آنکه به خوبی برای کسبه بازگو نمی شود.

یک کسبه با خود می گوید اگر قرار باشد هر کس در هر نقطه ای از شهر و بدون پرداخت عوارض کسب و کاری راه بیاندازد و به هیچ کس پاسخگو نباشد، دیگر صنف و پرداخت عوارض چه معنی می تواند داشته باشد؟ اینکه ما عوارضی را پرداخت کنیم تا سازمانی تنها خودمان را کنترل نماید؟!

اگر چه موضوع فروشگاه های سیار و دست فروشان در حیطه وظایف اتاق اصناف نیست، با این حال اما بخشی از انتقادات بازاریان متوجه این نهاد می شود.

سید هادی رشیدی طی سال گذشته بارها کوشیده بر خلاف روند سالهای گذشته در واکنش به انتقادات پاسخگو باشد، او اینبار نیز طی متنی نسبت به چرایی فراخوان پرداخت عوارض، اینگونه واکنش نشان داد:

“درمورد پرداخت عوارض باید یادآوری کنیم که اتاق اصناف واتحادیه ها درطول سال فقط یک بار از اصناف عوارض دریافت می کند.
اما بسیاری از همکاران ما چندین سال متوالی از پرداخت عوارض خودداری می کنند. این عزیزان هنگام نقل و انتقال و یااخذ استعلام تازه متوجه می شوند که علاوه برهزینه های دارایی و شهرداری و… باید پول عوارض چندین سال راهم بپردازند که گاه این امر باعث گله مندی دوستان از اتاق اصناف شده که چرا اطلاع رسانی نکرده اید.
۴- زنگ زدن ما برای دریافت عوارض فقط و فقط جنبه ی یادآوری و اطلاع رسانی داشته و خدای نکرده قصد بی احترامی به هیچ کدام از همکارانمان را نداریم.”

این پاسخگویی رئیس اتاق اصناف شهرستان در نوع خودش جالب است، اا با این حال نقدی که بسیاری بر او وارد می دارند سیطره ی بی چون و چرای او بر تمامی اتحادیه های ماسال است؛ این موضوع او را بیشتر در تیر رس انتقادات قرار داده، انتقاداتی را که حتی ممکن است نقشی در رابطه با آن نداشته باشد.

عدم آشنایی روئسای اتحادیه با وظایف، عدم ارتباط با صنف خود، عدم استقلال این اتحادیه ها و مواردی از این دست انتقاداتی است که طی ماه های اخیر به روئسای اتحادیه ها وارد شده است اما جالب است که هیچ گاه، هیچ کدام از آنها پاسخی در خصوص صنف مربوط خود نداده اند، تمامی این موارد بار مسئولیت را بر دوش رئیس اتاق اصناف قرار داده است.

به نظر می رسید رئیس اتاق اصناف ماسال انتقاداتی را تحمل م یکند که ریشه آن بر می گردد به عدم آشنایی و درک وظایف متقابل بازاریان و اتاق اصناف و بلعکس آن!

این موضوع حتی موجب بی انگیزگی بازاریان برای ثبت نام در انتخابات ماه آینده اتحادیه ها نیز شده است که گزارش آن در ادامه برایتان انتشار خواهد یافت.