این نخستین اقدام عملی یک مسئول در راستای بهبود و یا بهتر بگوییم جلوگیری از شدت تخریب بام سبز ماسال، طی سالیان سال بوده است.

ظهر روز گذشته خبر تصویب ممنوعیت تررد خودرو در مسیر بام سبزماسال، بر روی خروجی رسانه ها آمد؛ خبری مهم و به شدت تاثیرگذار در این شهرستان؛ با اعلام این خبر به نظر می رسد: قرار است پس از حدود ۲۰ سال، تنفسی هرچند کوتاه به این کوه خسته و زخمی داده شود.
طی سالهای سال، صحبتهای زیادی از ساخت و ساز و سرمایه گذاری در بام سبز به عمل آمده ، با این حال در آن سالها به تثبیت بام سبز و میزان تخریب صورت گرفته در این منطقه کمتر از هرچیز دیگری پرداخته شده بود.
تصمیم روز گذشته عامر، علی رغم عدم همراهی شورای شهر در پذیرش هزینه های اجتماعی آن،  تصمیمی مهم و اقدامی شجاعانه از سوی فرماندار شهرستان محسوب می شود؛ این نخستین اقدام عملی یک مسئول در راستای بهبود و یا بهتر بگوییم جلوگیری از شدت تخریب این منطقه، طی سالیان سال بوده است.
شاید نکته ای که بیش از هر چیزی مسئولان پیشین و بعضا فعلی را برای ممنوعیت تردد خودرو در این مسیر نگران کرده باشد کلبه های حاشیه جاده ای باشند که به نظر می رسد نزدیک به ۳۰ تا ۴۰ نفر به صورت کامل یا نیمه وقت در آن مشغول به کار هستند.
طی این سالها هیچ مسئولی، جرات پذیرش هزینه اجتماعی چنین کاری را نداشته و تصمیم گیری در رابطه با بام سبز را به گذشت زمان موکول کرده بود؛ از این منظر که نگاه کنیم اقدام فرماندار ماسال که بجای عافیت طلبی، در راستای بهبود اساسی وضعیت بام سبز گام برداشته، اقدامی قابل تحسین بوده است.
حالا و طی روزهای آتی قرار است سازوکاری اندیشیده شود که به واسطه آن، با کمترین هزینه اقتصادی و اجتماعی، وضعیت تردد خودرو در این نقطه محدود شود؛ اقدامی که می تواند زمینه ساز اقدامات بزرگتر در راستای تثبیت و البته استفاده حداکثری از ظرفیت گردشگرپذیری در این منطقه باشد.
همه ی ما می دانیم،از گذشته تا به امروز از ظرفیت گردشگری برای ایجاد درامد پایدار در این شهرستان اقدامی صورت گرفته نشده و هر آنچه که بوده به واسطه فعالیتهای بیشتر نامنظم و خودجوش مردمی بوده که از این حجم از مسافر بهره های اندک برده اند؛ حالا اما می توان امیدوار بود، منطقه بام سبز پس از سالها انتظار به سمت و سوی یک منطقه گردشگری، اقتصادی و خانوادگی برود و از تبدیل شد به صرفا چند قلیانسرا خارج شود.

بام سبز ماسال به فرض روشن شدن وضعیت و شناختن متولی اصلی خود می تواند بدون هزینه های گزاف به محلی برای ارتزاق بسیاری از مردم این شهرستان باشد که در یادداشت آینده به آن خواهیم پرداخت.

  • نویسنده : میلاد علیزاده