اجرای برنامه تالشی مانگه تاو توسط داماد محمود شکری در آستانه برگزاری انتخابات تالش جنجال ساز شد.

در طی ماه های اخیر بحث بر سر برنامه مانگه تاو بسیار بالا گرفته، این برنامه به لحاظ محتوا طرفداران و منتقدان فراوانی را دارد، برنامه ای که منتقدان می گویند ضعفهای بزرگی دارد و روایت همیشه تکراری را تا به امروز نقل کرده است، از آن سو عده ای نیز هستند که معتقدند همین میزان کیفیت نیز پس از سالها انتظار می تواند شروع خوبی باشد.

اما از بحث کیفیت برنامه که بگذریم، موضوع واگذاری این برنامه به داماد نماینده مجلس تالش، در روزهای اخیر در سه شهرستان تالش، رضوانشهر و ماسال و همینطور فومن و شفت و صومعه سرا بحث برانگیز شده است؛ بسیاری از هنرمندان این شهرستانها معتقدند چنین برنامه ای می بایست در اختیار فردی تا این اندازه نزدیک به یک چهره ی سیاسی نباشد زیرا می تواند هنر را سیاست زده نماید که این خود آفت آن محسوب می شود.
در همین رابطه نامه ای امضا شده از سراسر شهرستانهای تالش نشین نزدیک به دو ماه پیش، به صدا و سیمای مرکز گیلان ارسال شده و آنها در آن نامه خواستار اختصاص مدت زمان بیشتری برای برنامه های تالشی شدند.

بهزاد رسول زاده قطعا یکی از هنرمندان برجسته تالش است که جوایزی همچون:

  • ۷ تندیس و لوج افتخار جشنواره سینمای جوان برای فیلم «یَنده بَه دمله»پانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم تهران ۱۳۷۷

  • جایزه ویژه هیات داوران به همراه تندیس زرین و دیپلم افتخار ازهجدهمین جشنواره بین المللی فیلم تهران ۱۳۸۰ برای فیلم “خاک خیس”

  • نشان نقره جشنواره کرواسی برای فیلم «نگاه شکسته»

  • مدال «یونیکا» برای فیلم‌ «فلاش بک»

  • مدال «یونیکا» برای فیلم‌ «باران»

  • دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند جشنواره فجر برای مستندپنجره

  • جایزه بهترین فیلم جشنواره‌های دبیبرای مستند پنجره

  • جایزه جشنواره فیلم کوتاه تهرانبرای مستند پنجره

  • جایزه جشنواره نگاه دوم لرستان  برای مستندپنجره

را در کارنامه خود داشته و به امور فنی کار خود اشراف کافی دارد؛ اما حقیقتی که وجود دارد آن است که او در تالش تنها هنرمند و فیلمساز نیست، مجموعه هنرمندانی وجود دارند که توانایی های بالایی در این زمینه دارا هستند و می توانند ضعف محتوایی مشهود این برنامه را تا حد زیادی  ترمیم نمایند.
این هنرمندان معتقدند که روزی، قرار بوده این برنامه برای تمام مردم شهرستانهای تالش نشین باشد اما اکنون اختیار آن به دست یکی از بستگان نماینده تالش افتاده که از قضا تعامل چندانی با آنها نداشته است.

بهزاد رسول زاده افتخاری برای تالش و فیلمسازی توانمند برای این منطقه است، اینکه قرار باشد امثال او حذف شوند به هیچ وجه قابل پذیرش نیست اما اینکه او به تنهایی تمامی امور تنها برنامه تالش زبان سیما را در اختیار بگیرد نیز همینطور.

اکنون که شنیده شده این برنامه تهیه کننده دیگری را پیش روی خود می بیند، فرصت مساوی را برای تمامی فیلمسازان و هنرمندان شهرستانهای تالش نشین گیلان فراهم نماید؛ از بهزاد رسول زاده تا هر هنرمندی که می تواند در این راستا نقش آفرینی نماید.

سرزمین تالش به اندازه کافی به دلیل سیاس زدگی از توسعه عقب مانده است، اینکه به یک برنامه تلوزیونی نیز شائبه ی سیاست زدگی وارد شود، موضوع چندان خوشایندی نیست، امید است سیمای مرکز گیلان تحت فشار سیاسی این فرصت هنری را از هنرمندان منطقه دریغ ننماید!