بحث انتخابات مجلس در تالش، رضوانشهر و ماسال به یکی از امورات روز مره مردم این منطقه تبدیل شده به نحوی که  برخی از آنها معمولا از همان فردای روز انتخابات، به فکر انتخابات دور آینده هستند!

اینبار نیز علی رغم فشارهای اقتصادی که مردم سپری می کنند، بحث انتخابات در سطوحی از جامعه در جریان است و مردم اخبار آن را دنبال می کنند.
اما در انتخابات تالش چه می گذرد؟

متن را با باسابقه ترین نامزد و پای ثابت همه ی انتخاباتهای تالش شروع می کنیم؛ بهمن محمدیاری اگر چه نیست، اما باز هم هست!
هنوز هم وقتی صحبت از انتخابات مجلس تالش می شود نام او وجود دارد.
این روزها هوادران او روزگار متفاوتی را تجربه می کنند؛ آنها اگر در دوره های گذشته نگرانی پیروزی در انتخابات بودند، حالا نگران رسیدن چهره ی باتجربه سیاسی به مرحله نامزدی هستند!
عدم دریافت صلاحیت دور گذشته انتخابات هنوز هم که هنوز است، بحث اول محافل انتخاباتی است؛ این موضوع به خودی خود چالشی بزرگ محسوب می شود اما جالب تر آنکه بدانیم اخیرا و با اصلاحیه قانون انتخابات در مجلس، داشتن مدرک کارشناسی ارشد برای نامزدها اجباری شده و تا جایی که پیشتر شنیده شده بود، بهمن محمدیاری دارای مدرک کارشناسی است.
همینطور تبصره مرتبط با احتساب هر دوره نمایندگی به عنوان یک مقطع تحصیلی با موافقت نمایندگان نیز حذف شده است.
بدینترتیب به نظر می رسد بیشتر تمرکز یاری مربوط به دوران پیش از انتخابات خواهد بود تا آغاز دوران قانونی تبلیغات!
اما اگر قرار باشد به هر دلیلی او در این دور از انتخابات حاضر نباشد، بخش اعظمی از آرای ماسال و همینطور آرای ثبت یاری می تواند بلاتکلیف باشد و البته نقشی بسیار تعیین کننده در انتخابات را داشته باشد!

علی فتح الهی:
چهره آرام انتخابات نام دارد، بی حاشیه فعالیت می کند و بی حاشیه برایش فعالیت می کنند!
وجه تمایز او با دیگران تلاش چهره های نزدیک به وی در سطح سه شهرستان است؛ به نحوی که در بیشتر فعالیتهای انتخاباتی تا این لحظه، خود وی کمتر حاضر بوده و اطرافیانش بیشتر در تلاش بوده اند.
بدلیل اعلام زودهنگام نامزدی غیر رسمی فتح الهی، اسم و رسم او در بین مردم سه شهرستان پیچیده شده و کمتر کسی است که دیگر نداند او قرار است یکی از نامزدهای مطرح دور آینده انتخابات باشد؛ این موضوع وقتی بیش از پیش خود را جدی نشان می دهد که وی رسما از فرمانداری صومعه سرا استعفا داده است.
سابقه اجرایی او در بدنه دولت، وی را به عنوان یک نامزد باتجربه و چهره ای پخته به جامعه تالش معرفی کرده و باید دید با ادامه روند فعالیتهایش، واکنش عموم مردم به او چگونه خواهد بود!؟
از نکات جالبه توجه دیگری که می توان به آن اشاره کرد، مواجهه دوباره محمود شکری با اوست، زمانی در کسوت فرماندار تالش میان آنها شکرآب شد و اینبار قرار است به عنوان دو نامزد انتخابات پیش روی یکدیگر بایستند؛ اتفاقی که می تواند بسیار جالب باشد!

حسین نیرومند:
وقتی در منطقه نیست، گویی از انتخابات خبری نیست و اما هنگامی که هست، فعالیتهایش شب و روز نمی شناسد. مبالغه نیست اگر بگوییم هواداران او بخش بزرگی از جذابیت و شور انتخابات در منطقه هستند.
حسین نیرومند، زمستان سختی را پشت سر گذاشت، عدم حضور مقطعی او در منطقه، گودالی عمیق برای ایجاد شایعه انصراف وی از نامزدی در انتخابات حفر کرد؛ موضوعی که تا همین ۱۷ فروردین همه از آن صحبت می کردند.
اما در این تاریخ، نیرومند در گفتگو با رسانه ها، رسما شایعات را تکذیب کرد؛ این آغاز عصر جدیدی از فعالیت انتخاباتی نامزد جوان تالش بود.
پس از این اتفاق تیمهای انتخاباتی او بار دیگر منسجم شده و فعالیتهای بی وقفه خود را در سطح سه شهرستان آغاز کرده اند و حلقه ی اولیه آنها هر روز بزرگتر از پیش می شوند.
او اینبار بر خلاف دور گذشته رقیبی به مانند اسحاقی را در زادگاه خود پیش رو نمی بیند، این موضوع می تواند فرصت مناسبی برای این نامزد احتمالی انتخابات باشد.

 

احسن اله رادمهر؛ آقای حاشیه انتخابات
بر خلاف دور گذشته اینبار خیلی زود و البته جدی تر کار خود را شروع کرده است؛ او که عدم نامزدی بهمن محمدیاری را فرصت ویژه ای برای خود تلقی کرده با انگیزه های بیشتری به کار خود ادامه داده است.
شاید در مقطعی که صحبتهایی از انصراف احتمالی نیرومند در منطقه به گوش می رسید جشنی از شادمانی در دل او و هوادرانش ایجاد شده بود؛ رادمهر در آن مقطع در سطح دو شهرستان فضایی خالی را برای عرض اندام هر چه بیشتر پیدا کرده بود و از آن نهایت بهره را برد.
اما تاکتیک این دوره رادمهر انتقاد و حتی تخریب محمود شکری بوده و تقریبا هر جا که فرصتی به وجود آمده به او حمله کرده، حمله هایی که تا کنون حتی محمود شکری یکبار نیز به آن محلی نزاشته است.
این نامزد احتمالی مجلس تالش، به طور معمول، اوایل هفته را در تهران صرف جلسات می کند و آخر هر هفته  به شهرستانهای تالش، رضوانشهر و ماسال آمده و دیدارهای چهره به چهره و البته پرتعدادش را برگزار می کند.
احسن اله رادمهر تا این لحظه از تبلیغات غیر رسمی بین نامزدها، پرحاشیه ترین آنها بوده و در تازه ترین حاشیه های به وجود آمده تصویری از تراولهای او که به عنوان عیدی به هوادران خود داده بود، توسط رقیبان در رسانه منتشر شده و جنجال ساز شد.

حجت الاسلام پروایی:
در پاییز ۹۷ جمعی از دوستان پروایی از او خواستند که در انتخابات پیش رو حاضر شود اما در آن مقطع واکنش قطعی به آن نشان نداد.
اما از اواسط زمستان گذشته تصمیم او برای انتخابات اندکی جدی تر شده و در نهایت و در فروردین امسال شخصا نامزدی در دور آتی انتخابات را تایید کرد.
این خبر بیش از هر شخصی شاید محمود شکری را شگفت زده نماید، زیرا سبد آرای مشترک این دو می تواند تاثیری بزرگ بر معادلات انتخاباتی بگذارد.
از هر جهت که نگاه کنیم، پروایی در انتخابات یک وزنه محسوب می شود و می تواند به یکی از تاثیرگذار ترین نامزدها مبدل شود.

این عضو مجلس خبرگان رهبری، از هفته گذشته فعالیتهای غیر رسمی خود را به صورت کاملا جدی آغاز کرده و به نظر می رسد اعلام نامزدی او فرتر از آنچه عموم تصور می کنند جدی است.

محمود شکری:
مطابق همیشه، صبور در مقابل انتقادات است اما او همواره  و در مقاطع حساس به منقدانش واکنشی تند نشان می دهد. اخیرا شنیده شده که در یک محفل خصوصی در بین هوادارانش گفته نگران انتخابات نیست و مردم او را به واسطه عملکردش قضاوت خواهند کرد.
محمود شکری در آستانه رکوردی تاریخی است، اگر برای سومین بار متوالی در انتخابات حاضر شود و این حضور به پیروزی بی انجامد، در نوع خودش بسیار جالب خواهد بود.

هر چه به افزایش طول مدت نمایندگی شکری افزوده می شود، تمرکز مخالفان بر روی انتقاد از وی بیش از گذشته می شود؛ او در انتخابات پیش رو تقریبا در همان نقشی حاضر خواهد شد که پیشتر بهمن محمدیاری در مقابل او حاضر شده بود؛ اینکه منتقدان می گویند هر کسی باشد، بجز محود شکری!