فرماندار فومن گفت: نقد منصفانه و مطالبه گری مورد تأیید است و به عبارت دیگر مطالبه گری یعنی امر به معروف و نهی از منکر، اما گاه در موارد انگشت شماری در برخی رسانه ها با امر به منکر و نهی از معروف مواجه می شویم‌.

نشست هم اندیشی کانون خبرنگاران شهرستان فومن(در شرف تاسیس) با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با حضور فرماندار شهرستان فومن و همچنین نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی در محل سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان فومن برگزار شد.

در این نشست محمود قاسم نژاد نماینده عالی دولت در شهرستان با قدردانی از همراهی خبرنگاران در برنامه ها و مراسمات مختلف اظهار کرد: از همان روز اول ورود خود به این شهرستان اعلام کردم که در طول دوران خدمتم از هیچ رسانه و خبرنگاری طرح شکایت نکرده و نمی کنم.

وی با بیان اینکه امروزه جامعه از خبرنگاران انتظار دارد که برای توسعه فرهنگی و اجتماعی شهرستان گام‌های بلندتری بردارند، متذکر شد: همانگونه که از مسوولان انتظار می رود که سواد رسانه ای خود را بالا ببرند، این انتظار از خبرنگاران نیز وجود دارد که آموزشهای لازم را ببینید و برای فعالیت رسمی از مسیر قانونی که اداره ارشاد متولی آن است حرکت کنند.

وی ادامه داد: اگرچه کانون خبرنگاران شهرستان فومن هنوز مراحل نهایی ثبت رسمی خود به عنوان یک سازمان مردم نهاد را طی نکرده اما فرماندار همواره به حمایت از اهل رسانه پرداخته تا مسیر رشد و توسعه گام بردارند.

قاسم نژاد در بخش دیگری از اظهارات خود از رسانه ها خواست که در بیان اخبار، منافع عمومی را بر منافع گروهی، قومی و… ارجح بدانند و هنگام خطرات طبیعی و اجتماعی، همبستگی ملی را تقویت کنند.

فرماندار شهرستان فومن امیدآفرینی و پرهیز از ایجاد التهاب را دیگر وظایف رسانه‌ها عنوان کرد و گفت: نقد منصفانه و مطالبه گری مورد تأیید است و به عبارت دیگر مطالبه گری یعنی امر به معروف و نهی از منکر، اما گاه در موارد انگشت شماری در برخی رسانه ها با امر به منکر و نهی از معروف مواجه می شویم‌.

وی انعکاس واقعیات، حق گویی و حق خواهی را از دیگر کارکردهای رسانه عنوان کرد و افزود: در این بین باید با کسانی که با بداخلاقی، توهین و تهمت واقعیات را وارونه جلوه می دهند، برخورد قانونی صورت گیرد.

قاسم نژاد با تاکید بر ضرورت نقد در جامعه اظهار کرد: اما باید در کنار انتقادات راهکار نیز ارائه شود.

فرماندار شهرستان فومن با بیان اینکه دولت انتقادپذیر است متذکر شد: اینکه علی رغم عدم انجام رسالت خبرنگاری و رعایت انصاف و اخلاق در قبال نماینده دولت در شهرستان، علیه کسی اقامه دعوی نشده است نشان دهنده انتقاد پذیری این دولت است و حتی خود دولت نیز بارها مورد نقد غیرمنصفانه قرار گرفته است.