در پاسخ به صحبتهای امام جمعه ماسال، صحبتهای فرماندار، درد من و بسیاری از جوانان شهرستان بود؛ موسیقی و شادی بخش بزرگی از زندگی است!

صحبتهای فرماندار ماسال، درد من و بسیاری از جوانان شهرستان بود؛ موسیقی و شادی بخش بزرگی از زندگی است!

صبح امروز امام جمعه شهرستان ماسال در واکنش به صحبتهای فرماندار در خصوص برگزاری کنسرت و برنامه ریزی برنامه های شاد و مفرح برای کودکان صحبتهایی را مطرح کرده که به عنوان یک شهروند ماسالی باید نکاتی در خصوص آن عرض نمایم:

ایشان فرموده اند “اینکه فرماندار گفته با برگزاری کنسرت ها مردم را شاد کنیم، حرف غلطی است! چه کسی گفته که ما گناه و معصیت را در جامعه ترویج دهیم!؟ چه کسی این را اجازه داده در شرایط سخت معیشتی کنسرت را ترویج دهیم؟ آیا مشکل مردم ما کنسرت است!؟”

در پاسخ به فرمایشان ایشان باید بگویم: در کجا آمده برگزاری کنسرت ترویج معصیت و گناه است؟ ایشان بر چه استدالی چنین اظهاراتی را عنوان می کنند؟
موسیقی بخشی از وجود انسان است، همانطور که انسان به غذا نیاز دارد به موسیقی و هنر نیز نیازمند است؛ این موضوعی است که نمی توان با آن جنگید و باید آن را پذیرفت.
و اینکه چه کسی این اجازه را داده که در شرایط فعلی اقصادی، کنسرت را ترویج کنیم؛ پاسخ آن مشخص است: به محض اینکه کنسرتی برگزار شود عیار علاقه مردم به موسیقی مشخص خواهد شد و قاعدتا در این خصوص جای هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت!
مردم خود تصمیم خواهند گرفت که قرار است در کنسرتی حاضر باشند یا خیر؛ علاقه به هنر و موسیقی موضوعی فردی است که طبیعتا اختیار تصمیم گیری آن در دست خود افراد خواهد بود!

در خصوص اینکه مشکل مردم ما کنسرت است یا خیر؛ بنده از طرف خودم و به عنوان یک جوان ماسالی و اکثریت دوستانم عرض می کنم: اگر چه برگزاری کنسرت تنها مشکل این شهرستان نیست، بلکه یکی از این مشکلات بزرگ است و در اینگونه حرکات فرماندار که موجب پویایی و نشاط جامعه و برون رفت جوانان از وضعیت فعلی است کاملا همراه نماینده عالی دولت در شهرستان خواهیم بود.

حجت الاسلام موسوی همچنین فرموده اند : اینجا اگر ارشاد بخواهد کنسرت برگزار کند اول باید با من هماهنگ کند و در غیر این صورت جلوی لهو و لعب در این شهرستان را خواهم گرفت.

در خصوص این مورد هم وظایف هر نهاد و زیرمجموعه های آن مشخص است و همه می دانند اداره ارشاد شهرستان یکی از زیرمجموعه های دولت بوده و می بایست طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی رفتار داشته باشد که نیازی به بازگویی آن برای مردم نخواهد بود.
اداره ارشاد اسلامی وظیفه دارد به خواسته های شهروندان احترام بگذارد و در چهارچوب وظایف خود عمل نماید، برگزاری کنسرت در این شهرستان هیچ گونه لهو و لعبی نخواهد بود؛ همانگونه در گذشته نیز کنسرتی در شهرستان برگزار شد و بدون هیچ گونه حاشیه ای به منازل خود باز گشتند!
ایشان در بخش دیگری در خصوص جلوگیری از فساد و اختلاس و مواردی از این دست صحبتهایی مطرح نمودند که از قضا درد دل عمده ما بوده، اما اینکه اختلاس را به موسیقی ربط دهیم به نظر چندان منطقی نمی آید!
اما سوالی که مطرح می شود اینکه چرا هنگامی که رسانه ها از ایشان خواستند تا در خصوص استخدامهای غیر قانونی شهرستان در نماز جمعه واکنش نشان دهند این کار را نکردند؟ آیا استخدامهای غیر قانونی پایمال کردن حقوق جوانان مردم نیست؟
در این شهر چند جوان بیکار داریم، چرا هنوز با این همه قوانین سفت و سخت، برخی زیرآبی استخدام می شوند؟
یا اینکه در برخی موارد واگذاریهایی بدون مزایده در شهرستان برگزار می شود چطور؟ اینها جز دردهای جامعه نیستند؟
یا اینکه یک مسئول کشوری خانه ییلاقی خود را در ییلاق بازسازی می کند، تا پایان مدت ساخت و ساز آن ییلاقی به منطقه آزاد تبدیل می شود!؟
اینها همه دردهای مشترک هستند، چرا کسی صدایش برای اینها بلند نمی شود!؟
امام جمعه شهرستان بداند هر گاه در مقابل چنین موضوعاتی مواضع خود را اعلام نماید قطعا پشت ایشان خواهیم ایستاد.

فرماندار محترم شهرستان هیچ جمله عجیب و غریبی نگفته ؛ بلکه او بخشی از واقعیت مطلق جامعه را به زبان آورده و صراحت و بینش بدون محافظه کاری اش در ابراز مشکلات عمومی کاملا مشهود بوده و جای تقدیر بسیار دارد.
نتیجه سختگیرهای بی مورد در خصوص برگزاری کنسرتها امروز دیگر مشخص است دو هفته قبل در تهران دانش آموزان به دلیل بازگشت “تتلو” (شخصی که در کمپین تبلیغاتی رییسی حضور داشت!) خواننده زیر زمینی تجمع کردند و حالا از آهنگ خواننده زیر زمینی دیگری در تمامی مدارس کشور کلیپهایی منتشر می شود!؟
متاسفانه این موارد که فرزندان این سرزمین از موسیقی فاخر ایرانی به دام چنین موسیقی های مبتذلی افتاده اند نتیجه همین سیاست و سختگیریهای بی مورد بوده و باید قبول کنید چنین اقداماتی شکست خورده است.
جناب حجت الاسلام موسوی در کشور عزیزمان ایران، قوانین مشخص و معینی وجود دارد، نه بنده و نه هیچ شخصی در هیچ مقام دیگری نمی تواند فراتر از قانون باشد، موسیقی یک موضوع تعریف شده در کشور است و مراحل برگزاری کنسرت نیز یک روند مشخص دارد که هیچ شخصی به صورت فراقانونی نمی تواند جلوی برگزاری آن را بگیرد.
این سخنان رهبر انقلاب پس از اجرای موسیقی توسط ارکستر صدا و سیما و چند تن از هنرمندان بیان شده است:

“بسم‌الله الرحمن الرحیم

بنده با اینکه در امر موسیقی سررشته‌ای ندارم و نمی‌توانم در حضور اهل فن، قضاوتی شایسته بکنم لیکن به مقتضای طبیعت بشری که قضاوت بر مبنای ذوق و قریحه انسانی و غرایض معنوی دارد، می‌توانم بگویم اجرایتان خیلی خوب بود. از آقای افتخاری (علیرضا)، آقای مختاباد (سید عبدالحسین)، آقای فیروزبخت (مهیار) و همچنین بقیه آقایان که زحمت کشیدید، تشکر می‌کنیم.”

همانگونه که می بینیم نظر رهبر انقلاب در این زمینه به صورت مستند وجود دارد.

در پایان از امام جمعه محترم شهرستان ماسال تقاضا داریم: به سلایق همه ی گروه های مختلف جامعه احترام بگذارند، وقتی فرماندار مطالبه ای را اعلام می کند چکیده ایی از خواسته های بخشی از جامعه است که نمی شود آن را نادیده گرفت، جامعه ای که در سال ۹۶ تصمیم خود را گرفت که به دنبال چه نوع از زندگی است، باید به آرای مردم احترام گذاشت.

با احترام و آرزوی موفقیت برای حضرتعالی؛

  • نویسنده : میلاد علیزاده