به بهانه ۲۹ اردیبهشت – روز برگزاری انتخابات شورا،  تحلیلی بر عملکرد شورای شهر ماسال در یک سال اخیر خواهیم داشت.

به بهانه ۲۹ اردیبهشت – روز شورا،  تحلیلی بر عملکرد شورای شهر ماسال خواهیم داشت.

شورای شهر ماسال طی سال گذشته دوران پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت، از ادامه اختلافات درونی بین اعضا، اولویتها در اجرای پروژه های عمرانی و مقابله با شخصیتهای سیاسی شهرستان بخشی از این فراز و نشیبها بود.

در ادامه به چند مورد از این موارد نگاهی خواهیم داشت:

 

ادامه اختلافات درونی اعضا:

گذر سال دوم شورا نشان داد  این اختلافات فراتر از یک اختلاف نظر ساده بوده و به نظر اختلاف عمیقی بین برخی از اعضا با یکدیگر وجود دارد.

این اختلافات حتی در مقاطعی به صورت علنی منجر به حذف برخی از اعضا نیز شد، اختلافاتی که بعید است تا پایان طول عمر این شورا، از میزان آن کاسته شود.

 

جایگاه سیاسی شورا؛

اینکه یک مجموعه شورا بتواند استقلال خود را حفظ کند، موضوعی است که کمتر آن را مشاهده نموده ایم، اما به نظر می رسد مجموعه شورای شهر ماسال سال گذشته این تابو که قرار است هر چه فرماندار یا نماینده یک شهرستان بگوید را بپذیرند را برای همیشه شکسته باشند.

 

آنها در موضوع واگذاری ییلاقات رسما در دفاع از اکثریت مردم و در مقابله علنی با برخی مواضع نماینده مجلس و فرماندار شهرستان، وارد میدان شده و درنهایت این قائله را نیز به نفع جریان خود و مردم به پایان دادند.
به طور کلی ارتقا جایگاه سیاسی شورای فعلی بر دیگر بخشهای آن برتری مشهود داشته و جالب اینکه این مجموعه هر گاه با مجموعه غیر از خود با مشکلی مواجه شده اند به صورت مقطعی اختلافات خود را کنار گذاشته و پشت یکدیگر درآمده اند.

 

 

پروژه های عمرانی و خدمات شهری:

بررسی چنین عواملی بر خلاف نظرات عامیانه و تصور عموم، موضوعی بسیار پیچیده است و برای اینکه به درستی دریابیم کارنامه شورا در این زمینه چگونه بوده، باید به داده های آماری مشخص دسترسی وجود داشته باشد.

شورای شهر ماسال چندین اشتباه پی در پی داشته که بدون اینکه آنها متوجه باشند، تمامی موارد و شواهد را در بخش عمرانی بر علیه خود جلوه دادند.
به هر دلیلی که بود، آنها در روزهای نخستین روی کار آمدن، تصویر دقیقی از شهری که آن را تحویل گرفتند را به مردم ارائه نکردند، این موضوع بیش از هر چیزی سطح توقع عموم مردم را بالا برد.
شاید اگر همین حالا از بسیاری از این اعضا بگویید در روز نخست چه چیزی را تحویل گرفته اند؟ پاسشان گنگ خواهد بود!

واقعیت این است آنها میراث دار شهری شدند که به دلیل اجرای پروژه های عظیم عمیقا شکافته شده و از سوی دیگر به صورت ناگهانی و با افزایش ترافیک انسانی و خودرویی حاصل از تبلیغات برای شهرستان و ورود مسافران، فشار عظیمی بر بافتهای شهری آن وارد شده بود که به هیچ وجه با توانایی آن برابری نمی کرد.
در حقیقت شورای شهر ماسال مجموعه ای را تحویل گرفته بود که می بایست بجای اینکه طرحهای نوع را تدوین نماید قرار بود تا از ویرانی بخشهای بیشتر آن جلوگیری می نمود و در درجه نخست مجبور بودند خرابی ها را ترمیم و در فازهای بعدی به احداث پروژه های جدید بپردازند.

همه   این اتفاقات را وقتی در کنار درآمدها و هزینه های شفاهی که شهردار این شهر اعلام می کند می گذاریم، می بینیم: دست این مجموعه به مراتب خالی تر از آنچیزی است که بتواند انتظاراتی که با رفتار خودش ایجاد نموده را برطرف سازد.
با این حال اگر قرار باشد به اعداد و ارقام اعلام شده به صورت شفاهی قضاوتی صورت گیرد، عملکرد این مجموعه در بخش عمرانی با کمبود اعتباراتی که آنها با آن دست و پنجه نرم می کنند قابل قبول بوده است.
شهرداری ماسال توانست بخشی از فرسودگی این شهر را از بین ببرد و روحی تازه به این شهر کوچک بخشد؛ بلوارهای تازه احداث، آغاز ترمیم پارک ساحلی و بازسازی میدان اصلی شهر، بخشی از این جوانسازی شهری بود.
شاید آنچه عملکرد عمرانی این مجموعه را کمرنگ جلوه میدهد، سطح عظیم تخریب آسفالتهای معابر این شهر بوده که دیگر اقدامات شهرداری را به حاشیه برده باشد.

اما از بحث پروژه های عمرانی که بگذریم، عملکرد مجموعه شورای شهر در زمینه پیگیری حقوق شهروندی فاجعه بار بوده است.
شهرداری ماسال در برخی مواردی که هزینه های اجتماعی به همراه داشته همواره خودش را از صحنه دور کرده؛ در بحث مقابله با سد معبر و اشغال پیاده روها، کسبه های غیر مجاز ورودی شهر، تعرض موقت برخی انبوه سازان به حریم راه ها با انباشت مصالح، هجوم سگهای ولگرد به سطح شهر و مواردی از این دست، دست شهرداری کاملا خالی بوده است.
البته همگان می دانند رسیدگی به تمام موارد فوق تنها به همراهی خود شهروندان نیازمند بوده اما انتقادی که به این مجموعه وارد بوده این است که آنها حتی هیچ گاه تلاشی برای آگاه سازی مردم در این زمینه و کمک گرفتن از آنها برای رفع این موارد انجام نداده اند!

بحث شفافیت شورای شهر ماسال؛
شاید برخی مردم شعارهای انتخاباتی این اعضا را جدی گرفته باشند و امروز از آنها انتظار شفاف سازی در زمینه های مختلف داشته باشند؛ اما به گواه تاریخ باید پذیرفت که سرنوشت این مجموعه نیز متفاوت از دیگر مجموعه ها نبوده و نخواهد بود.
عدم شفافیت بیش از هرچیزی به خود این مجموعه ضربه وارد کرده، زیرا در درجه اول و هنگامی که به اطلاعات دقیق دسترسی نباشد گمانه زنی ها در خصوص عملکرد جای قضاوت دقیق را خواهد گرفت، چه خوشمان بیاید و چه نه، اما هزینه این عدم شفافیت را خود اعضای این شورا خواهند پرداخت.

آینده شورای شهر ماسال؛
این مجموعه هنوز ۲ سال فرصت خواهد داشت تا راه و روشی متفاوت را در پیش گیرد، اگر چه بسیاری از تحولات در مقطع فعلی از دست این مجموعه خارج شده است اما می شود از ابتدای سومین سال عمر شورا، این مجموعه با تغییرات کوچک خود، به خواسته های عمومی شهروندان توجه بیشتری از خود نشان دهد.
شورای شهر فعلی برخلاف تصور عموم تنها یک موضوع را کم دارد و آن “شفافیت کافی ” است.
شاید با اضافه شدن این فاکتور این مجموعه همراهی هر چه بیشتر مردم را همراه خود داشته باشد.

  • نویسنده : میلاد علیزاده