محمود شکری خط کشی های سیاسی شهرستان ماسال را شفاف تر از هر زمان دیگری کرد، حالا دیگر پرده نازک پوشش اختلافات مسئولین کاملا کنار زده شد!

اختلاف نظر بین مسئولان و مدیران ارشد شهرستان ماسال، موضوعی عجیب نیست و طی یک سال اخیر بارها و بارها در محافل مختلف شاهد انتقادات مستقیم و غیر مستقیم مسئولین از یکدیگر بوده ایم.

این اختلافات اما صبح امروز به مرحله تازه و سطح بالاتری رسید، شاید درگیری لفظی محمود شکری و حجت الاسلام موسوی را باید از زوایای پنهان آن بررسی کرد.

به طور کلی و باتوجه  به اتفاقاتی که امروز در نماز جمعه شهرسان ماسال رخ داد، محمود شکری اختلافات خود را با امام جمعه ماسال آشکار ساخت.
شاید بتوان ریشه حرکت امروز محمود شکری را جلسه جنجالی شورای اداری شهرستان ماسال دانست، حجت الاسلام موسوی در آن جلسه و هنگامی که محمود شکری اتهاماتی را متوجه شهردار ماسال نمود با انتقاد از روند یکسویه جلسه و در مقابل ندادن فرصت پاسخ به محمد کاتوزی از روند برگزاری چنین جلساتی انتقاد کرده و خواستار رعایت عدالت بین طرفین شد.
شاید این موضوع در آن لحظه چندان به مذاق نماینده شهرستان خوش نیامده باشد، اینکه امام جمعه شهرستان مماشات را کنار گذاشته و صریحا مواضعش را اعلام کرد.

اگر چه در آن لحظه تمامی نگاه ها به تنشهای بین محمود شکری و شهردار ماسال معطوف شد، اما آنچه مسلم بود، امام جمعه شهرستان از این جلسه و ساختار آن به شدت ناخرسند بود.

اما در ادامه ماجرا و در نماز جمعه همان هفته حجت الاسلام موسوی باردیگر بدون اینکه از کسی نام ببرد از حضو افراد غیر اداری در جلسات شورای اداری به شدت انتقاد کرد.
این جملات امام جمعه ماسال شاید برای بسیاری نامفهوم بوده باشد اما وقتی به اعضای حاضر در جلسه نگاهی بیاندازید متوجه خواهید شد جز تعدادی از نزدیکان محمود شکری افراد غیر اداری در آن جلسه حاضر نبودند.
البته تنها امام جمعه ماسال نبود که به این موضوع انتقاد کرد، در آن مقطع بسیاری گمان می کردند که این اقدامات ممکن است آنچنان سهوی هم نبوده باشد، به گونه ای که در یک جمع عمومی به یک مسئول اتهاماتی وارد شود و سپس هنگامی که او قرار است از خود دفاع کند، از سوی فرماندار و نماینده به او اجازه صحبت داده نشود.
شاید این اتفاق در نوع خود، در منطقه اگر نگوییم بی سابقه، کم سابقه بوده است.

پس از این ماجرا اما مواضع فرماندار و امام جمعه ماسال نیز در برخی موضوعات به شدت از هم دور شد، به نحوی که چندین بار در تریبون نماز جمعه، شاهد انتقاد حجت الاسلام موسوی از محمد جواد عامر بوده ایم، البته بدون اینکه نامی از او عنوان شود.

به هر طریقی که نگاه کنیم، انتقادهای امروز امام جمعه ماسال در حدی نبوده که محمود شکری را وادار به واکنش تند نماید، او گفته:
“آیا مجلس ما نمی‌توانست در این گرانی‌های افسار گسیخته و سرسام‌آور نقش بهتری ایفا کند؟ آیا نمی‌توانست جلوی بسیاری از چپاولگری‌ها و دزدی‌ها را از بیت‌المال بگیرد؟ مجلس به اندازه کافی ابزار کار دارد.
خصوصی‌سازی نیاز مبرم جامعه است اما آنچه که اتفاق افتاده است خصوصی‌سازی نیست. یله‌سازی و رهاسازی است. این به باد دادن بیت‌المال و چپاول است ما به ثمن بخس بیت‌المال را به دیگران دادیم.”

همانطور که می بینیم این گفته ها، چیزی جز حقیقت ماجرا نبوده و نقد ایشان کاملا منطقی بوده، بدون اینکه اسم و یا حتی اشاره ای به شخص خاصی کرده باشد.

شاید اگر بخواهیم واقع بینانه به مساله نگاه کنیم، واکنش امروز محمود شکری پایانی بوده بر رودرواسی های بین مسئولین شهرستان، حالا دیگر بازی کاملا روشن است، محمود شکری در اختلاف بین فرماندار و امام جمعه رسما طرف نماینده دولت را گرفته و امام جمعه شهرستان نیز مواضعی نزدیک به شهردار و رئیس شورای شهر ماسال در پیش گرفته است.

البته اتفاق امروز از یک وجه دیگر نیز قابل بررسی است، اینکه به شنیده ها در خصوص پایان حمایت نیروه های راست در شهرستان از محمود شکری را به شدت قوت بخشید، موضوعی که می تواند احتمالاجایگاه حجت الاسلام پروایی را در بین این نیروها به شدت تحکیم بخشد.
حضور پررنگ حجت الاسلام پروایی در شهرستان ماسال و به خصوص در مساجد مختلف که از قضا چند شب پیش آخرین آن بوده،  شاید اتفاقی نبوده که محمود شکری انتظارش را می کشید؛ نماینده تالش همواره نشان داده با هر شخصی که در قامت رقیبش قرار گیرد کنار نمی آید، حالا این فرد نزدیک ترین چهره به او باشد یا دور ترین آنها.

این اتفاق پیشتر و در دور دوم انتخابات مجلس و در سال ۹۲ نیز رخ داد، هنگامی که دست نامزدهای دیگر را بالا گرفت و گفت: امروز تالش چند نماینده خواهد داشت و نه یک نفر؛ اما خیلی زود همه ی آنها را کنار که زد هیچ، بلکه برخی از آنها را همچون دشمن خود قلمداد کرد!

به نظر می رسد، حضور پروایی در ماسال نیز به نوعی تمرکز شکری را از بین برده باشد، زیرا در طی دو دوره گذشته محمود شکری از حمایت نیروه های راست سه شهرستان برخوردار بوده است.
حالا به نظر می رسد این اتفاق دست کم در شهرستان ماسال به گونه ای دیگر رقم خورده و باید دید دامنه آن آیا به رضوانشهر و تالش نیز خواهد رسید یا خیر!؟

از همه ی این مسائل که بگذریم، شاید، برداشتن این پرده نازک برای پنهان نمودن اختلافات، به صورت واقعی مساله را برای همیشه حل کند، اینکه سرانجام همه ی آنها دور یک میز بنشینند و خارج از فضای تعارف و مصنوعی، سنگهایشان را با هم وا بکنند.

واقعیت این است که بسیاری از مردم از اختلافات بین مسئولان سیاسی شهرستان چندان دل خوشی نداشته و خواستار پایان دادن به این مسائل هستند.
محمود شکری و هر مسئول سیاسی دیگری در شهرستان باید بپذیرند که نگرشهای سیاسی دیگران را پذیرا باشند و آنها را به رسمیت بشناسند.
ادامه روند فعلی طبیعتا به سود هیچ کدام از شهروندان نخواهد بود… .