در این نوشته نگاهی گذرا به اختلافات یک سال و نیمه شهردار و فرماندار شهرستان ماسال داشته ایم، اختلافاتی که کسی از چرایی آن خبر ندارد!

قصه محمد جواد عامر و محمد کاتوزی داستانی دور و دراز دارد، آنها بدون اینکه کسی بداند اختلافشان بر سر چیست، مدتهاست که روابط تیره ای بینشان در جریان است.
در ابتدای امر و وقتی هنوز زمان زیادی از روی کار آمدن فرماندار ماسال نگذشته بود، روابط آنها اندکی سرد دنبال می شد اما هر آنچه پیش رفتیم اختلاف عمیق آنها برای همه آشکار شد.
این سردی روابط و اختلافات، قدرت فرماندار را در مهمترین و استراتژیک ترین قسمت شهرستان را به حد اقل رسانده، به نحوی که گاها حتی نصب یک بنر نیز برای نماینده دولت به کاری بسیار دشوار و فرسایشی که نیاز به هماهنگی زیادی داشته، تبدیل شده است.
محمدجواد عامر خواسته یا ناخواسته بازوی اجرایی خود را از دست داده و حتی شورای شهر نیز در این ماجرا علی رغم اختلافات بین خودشان، موضعی واحد در مقابل فرماندار شهرستان گرفتند.

در طی کمتر از دو سال حضور عامر در شهرستان، حوادث زیادی رخ داد که پرده از اختلافات شهردار و فرماندار این شهرستان برداشت، اما در این بین، در برخی موارد کاملا مشخص بود که تعمدی در کار طرفین در کار بوده است.

اولین نافرمانی شهردار ماسال، در خصوص ایجاد بازارچه در ورودی  این شهربود، محمد کاتوزی می گفت: چنین چیزی با توجه به وضعیت تملک اراضی و عدم توان مالی شهرداری پروژه ای انجام ناشدنی است.
سرانجام نیز با وجود اولتیماتومی که از سوی فرماندار وضع شد، شهرداری ماسال هیچ توجه ای به اظهارات عامر نکرد و هیچ گامی برای اجرای این پروژه بر نداشت.
این نخستین رویایی مستقیم عامر و کاتوزی در مقابل هم بود که به نظر رسید فرماندار شهرستان را مکدر ساخت.
اما این پایان کار نبود، در هفته دولت و هنگامی که قرار بود پروژه های شهرداری های ماسال و شاندرمن افتتاح شوند، محمدجواد عامر در شاندرمن حاضر شد و در ماسال هرگز چنین اتفاقی رخ نداد.
پس از این ماجرا شهردار ماسال دیگر در جلسات فرمانداری حاضر نمی شد که حتی چندین بار با واکنش عامر در جلسات نیز همراه شد، اما او نه تنها هیچ گاه به این تذکرات اهمیتی نشان نداد، بلکه حتی در یک مصاحبه جنجالی جلسات پرشمار فرمانداری را به چالش کشید و گفت: چرا باید وقتم را درجلساتی بگذرانم که قرار نیست در آن کاری برای مردم انجام شود.

در مهرماه گذشته و همزمان با روز آتش نشان اتفاق عجیب دیگری نیز رخ داد،  محمد کاتوزی در شرایطی که فرماندار ماسال برای تجلیل از آتشنشانان وارد این مجموعه شد او را نپذیرفت و نه از شهردار و نه اعضای شورا کسی در آنجا حضور پیدا نکردند. این ماجرا سبب شد محمدجواد عامر با حالتی شبیه به قهر و بدون اینکه تجلیلی از آتشنشانان صورت گیرد آنجا را ترک کرد.

چندی پس از آن اما نوبت فرماندار بود تا بازی را به نفع خود پیش ببرد؛ جلسه شورای اداری ماسال در اسفند ماه گذشته که به جنجالی ترین جلسه شورای اداری تاریخ ماسال تبدیل شد، درست همان فرصت بود.
در این جلسه عجیب، محمود شکری با تعدادی از همراهان غیر اداری وارد سالن اجتماعات شد، نماینده تالش در کنار فرماندار و در سکوهای بلندتر و شهردار ماسال در جایگاهی با ارتفاع پایین تر و در مقابل آنها، جلسه شورای اداری که بیشتر شبیه به یک دادگاه بود تا جلسه، کار خود را کرد.
در  نشستی که فرماندار ریاست آن را عهده دار بود، محمود شکری سکان را در دست گرفته و بی پروا شهردار ماسال را مورد اتهام قرار داد، اما در کمال تعجب اعضای حاضر در جلسه، این اتهامات با هیچ گونه واکنشی از سوی فرماندار مواجه نشد تا آنجا محمد کاتوزی صحبتهای نماینده را قطع کرد، جلسه را به چالش کشید و به محمود شکری و فرماندار تاخت.
از نکات عجیب این جلسه عدم فرصت پاسخگویی فرماندار به شهردار در مقابل اتهامات مطرح شده محمود شکری بود، به نحوی که واکنش تند امام جمعه شهرستان را در بر داشت و او خواستار رعایت عدالت بین طرفین در این موضوع شد.
اما درست بر خلاف آنچه تصور می شد، نه تنها این موضوع کاتوزی را در مقام ضعف قرار نداد، بلکه افکار عمومی به شدت به حمایت از اقدام شهردار و در مقابله با این نحوه از برگزاری جلسه شورای اداری پرداختند و در نهایت کاتوزی پیروز این ماجرا نام گرفت.

اما این پایان اتفاقات نبود، فرماندار ماسال در اقدامی غیر معمول، با ارسال نامه ای به دادستانی خواستار پیگیری وضعیت ۵۰۰ تن قیر رایگان شد و از آن جالب تر رونوشتی بود که برای شورای تامین شهرستان زده شده بود.
این در شرایطی است که هم محمود شکری و هم فرماندار ماسال از وضعیت قیر رایگان شهرداری مطلع بوده و حتی صورتجلسه ای نیز در این خصوص و در ساختمان شهرداری و با حضور خود فرماندار تنظیم شده بود.
از این موارد که بگذریم، در چنین مواردی مستندات و تحقیقات سازمان بازرسی در دسترس بوده و ارسال نامه به دادستان شاید آخرین مراحل باشد.
محمود شکری نیز پس از فاصله اندکی بدون آنکه متوجه باشد، زاویه پنهانی از جلسه شورای اداری را فاش ساخت، او در گفتگوی ویدیویی با آویشار خبر گفت: ما قیر را گرفته بودیم اما بین آنها و پیمانکار اختلاف وجود دارد! درست همان موضوعی که شهردار ماسال در آن جلسه گفت و شکری آن را نمی پذیرفت!
این ویدیو نشان داد که محمود شکری کاملا از آنچه که در خصوص قیر وجود داشته خبر داشته و جلسه شورای اداری در حقیقت نوعی واکنش به دلخوری او از اظهارات و مصاحبه های شهردار و اعضایی شورای شهر بوده است.

چندی پس از این ماجرا اتفاقات دیگری نیز رخ داد، یکی از آنها بازدید به همراه محمود شکری و مرتضی شهبازی از بام سبز ماسال  بود که جنجال زیادی را در شبکه های اجتماعی به پا کرد.

در این  مدت اتفاقات مختلفی بین این دو رخ داد، اما هیچ وقت دلیل این اختلافها را کسی نفهمید، محمد جواد عامر یکی از فنی ترین فرمانداران تاریخ شهرستان و محمد کاتوزی یکی از بانظم ترین شهرداران ماسال، اکنون روز شهرداری و دهیاری فرا رسیده، فرصتی برای برطرف کردن اختلافات و شروعی تازه در روابط بین دو نهاد اصلی شهرستان ماسال، یکی نماینده انتصابی دولت و دیگری انتخاب شده ای از یک انتخابات؛ آیا فردا این اتفاق خوش رقم خواهد خورد!؟
برای پاسخ آن می بایست تا فردا به انتظار نشست…!

  • نویسنده : میلاد علیزاده