به گزارش تالش فردا، اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان ماسال نرخ مصوب تبدیل شالیکوبی در سال ۹۸ را اعلام کرد.

به گزارش تالش فردا، بر اساس مصوبه کارگروه تخصصی تنظیم بازار استان گیلان به تاریخ ۹۸/۴/۲۶، نرخ نامه تبدیل در کارخانه‌های شالی‌کوبی به شرح زیر است:

۱) نرخ تبدیل شالی‌کوبی بر اساس خشک‌کردن و تبدیل هر کیلوگرم شلتوک ۳۷۰۰ ریال و برای کارخانه‌های مدرن که رتبه‌های لازم را کسب کرده‌اند، ۴۰۰۰ ریال است که در تمامی مناطق استان گیلان به صورت یکسان لازم‌الاجراست.
✔️تبصره: رتبه‌ی کارخانه شالی‌کوبی را سازمان جهاد کشاورزی تعیین می‌نماید.

۲) درصورتی‌که کشاورز به پول نقد دسترسی ندارد بر اساس تمایل می‌تواند به ازای تبدیل ۱۰۰ کیلوگرم شلتوک ۲ کیلو و ۵۰۰ گرم و برای کارخانه صاحب رتبه مدرن بر اساس بند ۱، ۲ کیلو و ۶۰۰ گرم برنج سالم پرداخت نماید.
✔️ تبصره: دریافت اجرت بایستی پس از کیسه گیری آخرین برنج توسط کارخانه انجام گیرد و درصورتی‌که کشاورز قادر به پرداخت نقدی اجرت نباشد کارخانه مختار است نسبت به اخذ اجرت جنسی (برنج) راسا اقدام کند.

۳) هزینه‌های حمل‌ونقل شلتوک به کارخانه و انتقال برنج از کارخانه بر عهده کشاورز است.

۴) توزین شلتوک در مرحله ورود به کارخانه الزامی بوده و دریافت اجرت صرفاً بر اساس وزن شلتوک است و کارخانه‌دار مجاز نیست بر اساس وزن برنج سفید اجرت دریافت نماید.
✔️تبصره: توزین شلتوک، برنج‌های سالم و نیم دانه و…. صدور فاکتور رسمی برای شلتوک و برنج‌های مختلف در هر مرحله الزامی است عدم رعایت آن از مصادیق تخلف محسوب می‌شود.

۵) کلیه فرآورده‌های جانبی ناشی از تبدیل شامل نیم دانه، دانه مرغی و سبوس و…. متعلق به کشاورز بوده و کارخانه موظف به تحویل آن‌ها به کشاورز است.

۶) صاحبان کارخانه موظفند علاوه بر بیمه کارخانه و متعلقات، شلتوک کشاورزان را نیز بیمه نمایند.
✔️تبصره: کارخانه حداکثر ۳۰ روز مسئول نگهداری برنج سفید بوده و پس از آن طبق توافق است.

۷) کارخانجات شالی‌کوبی موظف هستند آگهی نرخ را بر اساس موارد فوق در قالب بنر ۸۰% سانتی متر یا کاغذهای آسه در محلی مناسب در کارخانه شالی‌کوبی برای مشاهده همه کشاورزان نصب کنند

۸) این اطلاعیه به عنوان تنها آگهی رسمی، معتبر و لازم الاجراست و هیچ یک از شرکت‌های تعاونی شالیکوبان و کارخانجات شالی‌کوبی حق تغییر، تفسیر یا ابلاغ نرخ دیگری ندارند.

۹) در صورت مشاهده هرگونه تخلف، مراتب از طریق ستادهای بازرسی و تنظیم بازار جهاد کشاورزی و دهیاریها و سامانه مخابراتی ۱۲۴ قابل پیگیری است.