نامزد دور گذشته انتخابات تالش، رضوانشهر و ماسال در دیدار با جمعی از اصحاب رسانه ماسال برای نخستین بار در خصوص مسائل خانوادگی و شرایط زندگی خود صحبتهایی را به میان آورد که در نوع خودش جالب توجه خواهد بود.

صبح امروز و به مناسبت روز خبرنگار، احسن اله رادمهر فعال اقتصادی منطقه تالش و یکی از مدیران اقتصادی موفق شاغل در تهران، طی نشستی خبری در ماسال، به سوالات خبرنگاران در حوزه های مختلف پاسخ داد.

بخشهایی از این پرسش و پاسخ را در ادامه خواهید خواند:

“خبرنگاران ضعف مدیران و همینطور عملکرد مثبتشان را به مردم انتقال دهند”
در ابتدای این دیدار، فعال اقتصادی منطقه تالش با تبریک به مناسب روز خبرنگار گفت: رسانه ها آزادند در خصوص من بنویسند، ولی انتظار دارم بداخلاقی ها را نه بخاطر رادمهر، بلکه بخاطر خودمان، کنار بگذاریم. آنچه که حقیقت دارد را برای عموم منتشر کنیم.
اگر دیدید که مدیری واقعا خوب کار می کند، خدماتش را به درستی برای مردم انتقال دهید، در خصوص مدیران کم کار نیز به همین شکل، ضعفهایشان را بنویسید و  از آنها کار بخواهید.

“تحریم بخشی از مشکل است، مدیران ما روحیه جهادی و انقلابی خود را از دست داده اند”

تنها بخشی از مشکلات کشور به تحریمها بر میگردد اما بخش دیگر آن بدون شک بر می گردد به کمکاری مدیران ما؛ متاسفانه برخی مدیران ما روحیه جهادی و انقلابی خود را از دست داده اند.

انقلابی بودن یعنی اینکه ما همیشه فکر جنگیدن با مشکلات را داشته باشیم، به همین دلیل است که رهبری می فرمایند: انقلاب ادامه دارد و تمام نشده است.

“برخی قوانین ما در حوزه های مختلف ناکارآمد هستند، شرکتهای تامین اجتماعی به پارکینگ مدیران بازنشسته تبدیل شده اند”

وی در ادامه و با انتقاد از برخی قوانین وضع شده در حوزه های مختلف کشور افزود: قوانین تخصصی ما تا حدی ناکارآمد است، به مانند: قوانین بانکی, تامین اجتماعی, مالیاتی و … . باید همت کنیم، این خشت کجی که وجود دارد را اصلاح کنیم.

به عنوان مثال سازمان تامین اجتماعی نزدیک به ۸۰۰ کارخانه دارد و به نظرم این درست نیست، آنها عمدتا و به واسطه خدمات درمانی که به مردم می دهند، دولت را بدهکار خود کرده و دولت در مواجهه با این بدهی مجبور است برخی شرکتها را به آنها واگذار نماید و متاسفانه همین شرکتها تبدیل به پارکینگ مدیران بازنشسته شده است!

“بد اخلاقی ها در هر دو جناح سیاسی وجود دارد؛ باید به سمت شفاف سازی برویم”
رادمهر گفت: بداخلاقی در چپ و راست وجود دارد اما ای کاش این بداخلاقی ها، دست کم تبدیل به شفافیت شوند.

در بازار سرمایه شفاف سازی ها حرف اول را می زنند و بازار سرمایه نیز نبض تحرک اقتصادی ماست.

 

“در منطقه ما منابع وجود دارد، دو حلقه مفقوده تخصص و ارتباط با مراکز قدرت، اینجا را از توسعه عقب انداخته است”

ما در سه شهرستان تا دلتان بخواهد منابع داریم، اما دو حلقه مفقوده تخصص و دومین ارتباط با دولت مرکزی و کانون های قدرت، ضعف همیشگی نمایندگان ادوار این شهرستانها بوده است.

باید پرسید، آیا در طول سالهای گذشته، افرادی که آمدند تخصص لازم را داشتند؟ یا اینکه از بدنه دولت و یا از گروهای مختلف وارد شدند؟

به نظر بنده، بزرگترین ضعف ما نداشتن تخصص در بین نمایندگان ادوار بوده و از طرف دیگر بجز شادروان، یونس عرفانی، هیچ کدام از نمایندگان دیگر با مراکز قدرت ارتباط آنچنانی نداشته اند.

بنده به مردم این را اطمینان میدهم که این دو ویژگی را دارم و اگر روزی این فرصت فرا برسد از آنها در راه توسعه منطقه استفاده خواهم کرد.
بنده مراکز قدرت را به خوبی می شناسم، کاری با چپ و راست نیز ندارم.

 

“مدارسی که ساخته ام درد مردم را دوا نمی کند”

می دانم مدارسی که من ساخته ام دردی برای مردم دوا نمی کند. کاری کرده ام به واسطه لطفی که خداوند بزرگ به بنده عطا کرده بوده و برای دل خود و آخرتم بوده است. درد مردم منطقه اقتصاد و معاش است. مدرسه من دردی از آن دوا نمی کند.

“تورم کشور از هدفمند نبودن منابع و به حال خود رها شدن نقدینگی است”

تورم موجود کشور به دلیل آن است که منابع و نقدینگی در کشور ما به حال خود ول شده است. این موضوع سبب می شود هر بار بخشی از آن سرریز می شود و یک بخشی از اقتصاد را ویران کند. اینها به دلیل خلاء قانونی است و خلاء قانون،  باید به دست مجلس از بین برود.

 

 

“اصل ۴۴ به خوبی اجرا شود، کشور متحول خواهد شد؛ مدافع طرح هدفمندی یارانه ها هستم”

از طرفداران هدفمندی یارانه بوده و هستم, ا گر اصل ۴۴ قانون اساسی به درستی اجرا شود واقعا کشور متحول خواهد شد.

اما این طرح به درستی اجرا نشد، آخر چرا باید فردی که لکسوز سوار می شود با فردی که برای ابتدایی ها محتاج است یارانه برابر گیرد!؟

“منابع بانکها دست تعداد معدودی افراد است”

۸۰ درصد کل تسهیلات کشور تنها دست ۲۰۰ نفر بوده و این توزیع عادلانه ثروت نیست، این هدف انقلاب اسلامی سال ۵۷ نیست. باید بکوشیم به همان اصل انقلاب و راهی که در سال ۵۷ به دنبال آن بودیم نزدیک و نزدیکتر شویم.

 

“به کارخانه پرورش نخبه برای کشورهای غربی تبدیل شده ایم”

در کشور ما از طرح های علمی و نو آوری های جوانان آنطور که باید و شاید حمایت نمی شود، جای افسوس دارد که از ۱۵۰ نفر فارغ التحصیل دانشگاه شریف یک نفر در ایران است!  ما شده ایم مراکز نخبه پروری برای کشور های دیگر!

ِاز مالیاتی که از کارگران می گیریم حقوق اساتید را می دهیم و نخبه پرورش می دهیم و همانها را صادر می کنیم به کشورهای غربی!

 

“از ادغام شفارود و چوکا حمایت می کنم”

به عقیده بنده ادغام طرح شفارود و چوکا خوبی است و این دو مکمل یکدیگر هستند. اقتصاد کشور ما همانند یک هزارپاست که هر کدام از آنها می خواهند مسیر خودشان را بروند! خب مشخص است آنها هرگز به مسیری که می خواهند نخواهند رسید، در خصوص شفارود و چوکا نیز همینطور است آنها باید باهم در یک مسیر گام بردارند و مقیاس کوچکی از همان هزارپای اقتصادی است.

 

“کارخانه ای با ۵۰ هکتار وسعت در رضوانشهر به حال خود رها شده است”

در رضوانشهر کارخانه ای وجود دارد به نام خانه سازی، که ۵۰ هکتار است و قالبهای آن دارد خاک می خورد!

بارها گفته ام، اگر دست و پای مرا ببندند این شرکت را راه می اندازم و ۵۰۰ شغل در آن ایجاد می کنمِ  اما حالا این شرکت ۱۳۰ نفر کارمند دارد و تنها بتن می فروشد!
این در شرایطی است که چنین کارخانه ای ظرفیتی به مراتب بیش از این را داراست.

 

“ثروتمند نیستم، اما درآمد بالایی دارم؛ هنوز مستاجرم و خودم به همراه خانواده در مزرعه پدری کار می کنیم”

رادمهر در بخش دیگری از صحبتهایش گفت: بر خلاف آنچیزی که بسیاری در منطقه می گویند، ثروتمند نیستم، هنوز مستاجرم و اتومبیلم یک اتومبیل ایرانی است. اما در عین حل درآمد خوبی دارم که بر اساس افکار خود آن  را هزینه می کنم.

اعتقادی به مال اندوزی ندارم. یادم نرفته که در خانواده ای فقیر و کشاورز بزرگ شده ام، نگذاشتم آلوده ثروت شوم. هنوز در مزرعه پدری که دارم خودم و همسرم کار می کنیم.

خودم را ساخته ام، سعی کرده ام گم نشوم و در آینده نیز سعی می کنم هیچ گاه گم نشوم.

در تلاش هستم و می خواهم موفقیت خود را با مردم تقسیم کنم.

 

“شاید نمایندگان به دلایل سیاسی از گذاشتن مدیران بومی واهمه داشته باشند!”

رادمهر در پاسخ به خبرنگاری در خصوص کمرنک بودن مدیران بومی در شهرستان گفت: شاید برخی نمایندگان می ترسند که مدیران بومی را در عرصه های مدیریتی شهرستان قرار دهند تا مبادا در آینده برایشان رقیب شوند. این تفکر اشتباست، اگر به خود اطمینان داشته باشید نیازی نیست از رشد دیگران واهمه داشته باشید.

 

“نظارت بر واگذاری پروژه ها یکی از ظایف نمایندگان است”

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه چرا در منطقه شاهد پروژه هایی بدون برگزاری مزایده یا مناقصه هستیم نیز گفت: اینکه در شهرستانی بدون مزایده و مناقصه پروژه ای داده می شود یک بخش بزرگی بر می گردد به خود نماینده به عنوان ناظر، وگرنه قانون واگذاری پروژه ها به صورت شفاف وجود دارد.
نمایندگان می بایست نظارت دقیقی بر واگذاری های منطقه خود داشته باشند.

“چالش فعلی ماسال، یک فرصت است”

رادمهر در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در خصوص کمبود زیرساختهای ماسال و هجوم گردشگران گفت: ماسال امروز با چالش توریست مواجه شده, خب چالشها همیشه بد نیست. باید این چالش را به فرصت تبدیل کنیم.
به عقیده بنده چالشها همیشه بد نیستند، شرایطی که ماسال با آن رو به روست را می توان با یک برنامه ریزی مدون به فرصتی ایده آل تبدیل کرد.

“رادمهر یک متخصص اقتصادی است، نه یک ثروتمند”
همواره دوست داشته ام مردم خودشان در خصوص بنده تحقیق کنند، در طول این سالها سعی کرده ام اگر نتوانم جایی را بسازم، جایی را نیز خراب نکنم. ثروت واقعی من تخصصی است که با سالها تلاش شبانه روزی و با یاری پروردگار، اطرافیان و لطفهای مردم منطقه بدست آورده ام.
بازهم می گویم به دنبال ثروت اندوزی نبوده ام، این موضوع را می توانید از کسانی که از نزدیک به شرایط زندگی ام اشراف دارند جویا شوید.

قرار است این سلسله نشستها از سوی خبرنگاران با چهره های مختلف به صورت مستمر برگزار شود که در نخستین این نشستها احسن اله رادمهر میهمان خبرنگاران شهرستان ماسال بوده است.